10 tipů, jak se rychle naučit cizí jazyk

17384583495_b87aa11e49_h

Cítíte se ohledně učení jazyka jako věčný student? Projděte si deset triků, které vám při cestě za úspěchem pomohou.

 

  1. Uvědomte si, proč to děláte

Možná se to zdá jako samozřejmost, ale pokud nemáte dobrý důvod, proč se učit jazyk, pravděpodobně vám bude dělat problém dlouhodobá motivace. Je tedy třeba nad vaší motivací přemýšlet. Jen co si ujasníte, proč je pro vás jazyk důležitý, pusťte se do toho.

 

  1. Najděte si partnera

Pokud pracujete sami, není jednoduché každý den se donutit jazyku věnovat. Pokud ale budete pracovat s někým, bude pro vás jednodušší dodržovat výzvy a navzájem se k pokrokům motivovat. Také mezi vámi může začít fungovat zdravá rivalita, což vás posune ještě dál.

 

  1. Mluvte sami se sebou

Pokud nemáte nikoho, s kým byste si jazyk procvičovali, mluvte sami se sebou. Pomůže vám to zafixovat si do paměti nová slova a fráze a vytvoříte si potřebnou sebedůvěru slova použít „naostro“.

 

  1. Uvědomte si důležitost

Pokud se učíte Hindsky a nemáte s kým si v novém jazyce pokecat, nemusíte hned jezdit do ciziny, abyste si uvědomili, že je onen jazyk opravdu důležitý a použitelný. Stačí být trochu kreativní – zajít do indické restaurace, objednat si jídlo v Hindštině a třeba tak rozvinout s číšníkem zajímavou konverzaci.

 

  1. Užívejte si to

Zkuste se jazyk učit kreativním způsobem. Můžete si nahrávat písně a poté je přepisovat, psát básně nebo třeba kreslete komiksy. Jednoduše si najděte vtipnou cestu k učení jazyka.

 

  1. Buďte jako děti – nestyďte se

Ne sice v tom smyslu, že byste kolem sebe v restauraci začali rozhazovat jídlo, ale v celkovém přístupu k jazyku. Od malých dětí se například čeká, že budou dělat chyby. Pro dospělé se potom chybování stává tabu. Přitom při osvojování nového jazyka je důležité nestydět se právě dělat chyby. Mluvit přesto, že jazykový projev zatím není dokonalý a nebát se trochu si jazyk potrénovat třeba i v různých hrách.

 

  1. Opusťte svoji komfortní zónu

Ochota dělat chyby znamená být připraven na potenciálně trapné situace. To může být sice trochu děsivé, ale je to jediný způsob, jak se rozvíjet a zlepšovat. Nezáleží na tom, jak moc se učíte. Pokud nebudete ochotni vystoupit z komfortní zóny, nikdy se jazyk nebudete učit tak rychle a přirozeně. Zkuste mluvit s lidmi v cizím jazyce, objednat si jídlo, zeptat se na cestu, říct vtip. Ze začátku to nebude jednoduché a možná si uvědomíte, že děláte mnoho chyb. Čím častěji ale budete tímto stylem komfortní zónu opouštět, tím víc se pro vás nejistota v nových situacích bude měnit na jistotu.  Díky tomu se budete cítit lépe i v dalších nečekaných situacích.

 

  1. Poslouchejte

Mluviti stříbro, mlčeti zlato. A pokud chcete mluvit cizím jazykem, musíte jej nejdříve poslouchat. Každý nový jazyk nám ze začátku připadá jako z jiného světa. Čím víc se s ním ale setkáváme, tím přirozenější se pro nás stává. Proto je důležité poslouchat a opakovat si slova poté, co je uslyšíme.

 

  1. Sledujte hovor ostatních

Možná to bude znít trochu divně, ale sledujte někoho, kdo jazykem mluví, zaměřte se na slova, která vám připadají těžká vyslovit a zkuste je poté zopakovat. Pokud nemáte možnost sledovat a imitovat přímo rodilé mluvčí, dívejte se na cizojazyčné filmy nebo seriály s titulky.

 

  1. Prostě a jednoduše do toho skočte po hlavě

A v čem tkví tajemství úspěchu? V opakování a pravidelnosti. Určete si rychlost, jakou chcete k cíli postupovat a poté se jazyku věnujte každý den několik minut. Důležité je procvičovat jazyk opravdu každý den. Pamatujte si také, že nejlepší praxe je přímo konverzace s lidmi.

 

Držíme palce!

 

Zdroj: babbel.com

Add Comment

Click here to post a comment