10 zvyků typických pro chronicky nešťastné lidi

neštěstí

Chronicky nešťastní lidé se točí v bludném kruhu negativity pořád dokola a obtížně se z něj dostávají. Údajně také mají tendenci k tomu, aby se jejich zdraví zhoršovalo a život zkracoval. Není to škoda?

Autor známé knihy Emoční inteligence Travis Bradberry shrnuje 10 zvyků, které chronicky nešťastné lidi charakterizuje. Neosvojili jste si náhodou také některý z nich?


1. Čekají na budoucnost

Říkat si „Až budu mít více peněz, až si najdu partnera, až budu povýšen, až se stane to a to, tak budu konečně šťastný.“ je jedna z věcí, která nešťastné lidi charakterizuje. Uvědomte si ale, že neexistuje žádná záruka budoucnosti. A proto netravte svůj čas čekáním na lepší zítřky a místo toho se zaměřte na věci, které vás činí šťastnými právě teď, v tomto okamžiku.

2. Honí se za materiálními věcmi

Toto je velmi známá a diskutovaná věc. A důvod je celkem jasný: jakmile tyto materiální věci získáte, uvědomíte si, že jste je získali na úkor skutečných věcí, které vám můžou přinést radost, jako jsou například přátelé, rodina nebo vaše koníčky.

3. Zůstávají doma

Když se cítíte nešťastní, obvykle raději zůstanete doma, abyste se nemuseli potkávat s jinými lidmi. Každý to jednou za čas rád udělá, nesmí se z toho ovšem stát zvyk. Vyrazte proto raději ven, výlet do společnosti vám zvedne náladu.

4. Vnímají sami sebe jako oběť

„Život je na mě nespravedlivý a já ho nemůžu nijak změnit.“ Tato filosofie podporuje pocit bezmoci a také neochotu s tím něco udělat. Vězte ale, že nejste jediní, komu se zrovna nedaří, a raději převezměte kontrolu nad svým životem a přetransformujte se z role oběti do role bojovníka.

5. Jsou pesimističtí

Nic nepodporuje neštěstí tak jako pesimismus. Problém není jen v tom, že ovlivní vaši náladu. Dejte si také pozor na sebenaplňující proroctví. Pokud očekáváte, že se vám stanou špatné věci, velmi pravděpodobně se vám také stanou. A to přece nechcete…

6. Neustále si stěžují

Když si stěžujete na to, jak špatné věci jsou, neustále a neustále tím potvrzujete svůj negativní postoj, čímž se dostáváme zpátky k předchozímu bodu. Místo toho raději otevřeně mluvte o tom, co vám vadí, a hledejte způsoby, jak to změnit.

7. Nafukují nepříjemné věci

Rozdíl mezi šťastným a nešťastným člověkem je ten, že šťastný člověk vidí něco negativního jako dočasný stav, kdy si řekne: „To bylo velmi nepříjemné, ale naštěstí se nestalo nic vážnějšího.“, zatímco ten chronicky nešťastný to vidí jako další důkaz toho, že se mu nedaří. A tak to jde den za dnem, měsíc za měsícem…

8. Zametají problémy pod koberec

Šťastní lidé jsou za své činy zodpovědní. Když udělají chybu, přijmou ji. Ti chronicky nešťastní ji naopak vidí jako něco, co by je mohlo ohrozit, a tak se ji snaží schovat. A když ji takto stále ignorují, tak chyba roste a roste a vy máte pocit, že teď už s ní nejde nic udělat. A jste opět v roli oběti.

9. Stojí na stejném místě

Vzhledem k tomu, že chronicky nešťastní lidé jsou pesimističtí a cítí nedostatek kontroly nad vlastním životem, mají tendenci sedět na místě a čekat a čekat. Místo toho je lepší pracovat sám na sobě, stanovovat si cíle a cestu, jak se jim dát naproti.

10. Srovnávají se s ostatními

Žárlivost a závist se se štěstím skutečně neslučují. To, že vidíme druhé jako lepší, ještě neznamená, že my jsme horší. Místo porovnávání raději věnujte energii na vás a vaše cíle, kterých chcete dosáhnout.


Pokud jste zjistili, že vás nějaký zvyk charakterizuje, změňte všechny tyto špatné návyky ve jménu šťastnějších chvil. Teď je na to ten správný čas. Nejen, že budete šťastní vy, ale i vaše okolí. A to za to přece stojí. :)


Add Comment

Click here to post a comment