3 způsoby jak překonat nejistotu a vyhrát nad sebou samým

pexels-photo-103123

Nejistota je zrcadlem našich vnitřních strachů a obav. Dokáže vás ochromit stejně tak, jako strach a může ovlivnit váš život velmi výrazně. Někdo ale vnitřní nejistotu dokáže kontrolovat. V čem se chová jinak? A jak překonat nejistotu?

Odhalte iluzi

Jak rosteme, něco očekáváme a podle toho, jak se naše očekávání vyplní, si poté tvoříme určité standardy. Už víme, jak minule situace dopadla a čekáme, že ta stejná situace nyní tedy dopadne stejně. To je ale chyba. Některé standardy jsou totiž kvalitní a validní, jenže některé nikoliv.

„Úkolem není to, abychom se necítili nejistí, ale abychom byli svoji nejistotu schopni tolerovat.“ Erich Fromm

Největší chybou je myslet si, že lidé se rodí buď sebevědomí, nebo nejistí. Předpokládat, že někdo jednoduše v loterii vyhrál silnou sebedůvěru, a že my to štěstí nemáme. Takže namísto toho, abychom se naučili, jak překonat nejistotu a neutralizovat ji, se utápíme ve smutku a posilujeme naučený standard.

Neutralizujte hrozbu

Vědomí toho, že každý člověk čelí určitým pochybám o sobě samém, nám pomůže vnímat ty svoje jako normální věc. Dívejte se také na ty, kteří měli určité strachy a nejistoty a ovládli je. Vezměte si z nich inspiraci.

Sledujte, co vám vaše nejistoty našeptávají a odpovídejte na ně. „Nejsem dost dobrý“ – A pro koho? „Nejsem dostatečně atraktivní.“ – Kdo si tohle myslí? Díky tomu, že své strachy pojmenujete a budete jim čelit – můžete s nimi lépe bojovat.

Zasmějte se sami sobě

To, že se naučíte se sami sobě zasmát, je nejlepší odpověď na pochyby. Samozřejmě, že nikdo nechce neuspět, nikdo nechce být ponížen anebo být v něčem, co ovládá horší, než ostatní. Ale je třeba si uvědomit, že jednou se to prostě stane každému z nás. Jaká je nejlepší odpověď? Schování se do kouta a nadávky na svět? A co třeba to, že se tomu všemu zasmějeme? Smích je nejlepší lék na všechno a pomůže nám to k tomu, abychom nebrali všechno tak smrtelně vážně.

„Dovede-li se člověk zasmát sám sobě, nevyjde ze smíchu po celý život.“ Seneca

Zkuste své obavy pojmenovat a zasmát se jim. Uvidíte, že to je hlavní způsob, jak překonat nejistotu.

Inspirováno článkem z The Success.

Add Comment

Click here to post a comment