Životní spokojenost? Stačí dodržovat 5 zásad

štěstí

Mnoho z nás žije podle nějakých subjektivních domnělých předpisů. Stále si říkáme, co bychom správně měli dělat, a co ne. Vezmeme dobře placenou práci, přestože bychom mohli dělat to, co nás baví, ovšem za méně peněz. Bez toho, abychom si to uvědomili, necháváme často ostatní, aby naši životní cestu utvářeli oni. Zkuste vzít vše do svých rukou, a začněte si užívat kontrolu nad svým životem a celkovou spokojenost.

#1 Když ano znamená také ne

V životě máme omezený čas a množství energie. Je tedy potřeba si uvědomit, že pokud řekneme některé věci ano, ve stejnou chvíli říkáme jiným věcem ne. Když dostanete nabídku zůstat v práci přesčas, zvažte, zda je to nutné.

Uvědomte si, čemu byste řekli ne. Času s rodinou, spánku, sportování, nebo prostě jen příjemným odpočinkovým chvílím s knihou? Tohle všechno jsou věci, které možná můžete obětovat, ale přemýšlejte, jestli to pokaždé stojí za to.


#2 Pamatuje, že téměř nikdy to není jen vámi

Často se stává, že se něco nepodaří a my začneme pochybovat sami nad sebou. Reakcím lidí přisuzujeme větší význam, než bychom měli a spokojenost pomalu mizí: „Nezavolala mi zpátky, musel jsem ji naštvat.“, „Nikdo mi neodpověděl na meetingu na návrh, nejspíš to byl hodně špatný návrh.“ Začneme si potom říkat – asi je to mnou. Nevím dostatek věcí k tématu, nejsem dost dobrý.

Je důležité si ale uvědomit, že téměř většinou to ale není jenom námi. Lidé mohou být nesoustředění. Kolegové myslí už na to, jak si po práci zajdou zaplavat, nebo měli prostě jen špatný den. Zeptejte, zda je vše v pořádku, nebo opakujte otázku. Možná zjistíte, že většinu věcí, za které jste cítili odpovědnost, nemůžete vůbec ovlivnit.


#3 Reflektuje vaše výsledky a spokojenost

Je jednoduché spadnout do kolotoče každodenního života. Díky rychlému životnímu tempu si pomalu ani neuvědomujeme, jaký byl náš poslední úspěch, a kdy naposledy jsme se cítili šťastní.

Věnujte nějaký čas tomu, abyste reflektovali uplynulé dny, měsíce a roky. Co jste za tu dobu dokázali? Co vás změnilo, nakoplo, potěšilo? Cítíte spokojenost? Jaký je váš talent a schopnosti a využíváte je tak, jak byste si přáli?


#4 Žijte okamžikem

Někdy jednoduše nevíme, co chceme. Někdy ale pouze nedáváme dostatečně pozor. Je třeba žít každou životní situaci naplno a vzít si z toho ponaučení. Cítíte se kvůli novému projektu vzrušeně nebo vystrašeně? Uvědomujete si, že byste měli trávit víc času se svojí rodinou? Každá situace vám dává příležitost poučit se. Která aktivita vás nabíjí energií? Co vám dělá radost a čeho se bojíte? Všímejte si více toho, co cítíte.


#5 Naučte se věřit si

Často váháme, nebo se bojíme, že se rozhodneme špatně. „Měl bych vzít tu novou pozici? Co když to nezvládnu?“, „Co když mě ten člověk zklame? Co když to nebude fungovat?

Nikdy nebudeme mít odpovědi na všechny naše otázky. Život nás bude neustále překvapovat. Proto – nejlepší věc, kterou můžeme udělat, je shromáždit více informací, rozhodnout se podle toho, a poté už jen věřit v to, že to vyjde. Věřit, že vše zvládneme, ať už se stane cokoli.

Zdroj: oxstaff.co.uk

Add Comment

Click here to post a comment