Jak odpovídat na pracovním pohovoru #2

seriál 2

Nebylo by skvělé, kdybychom přesně věděli, jak odpovídat na pracovním pohovoru? Myšlenky číst sice neumíme, ale v tomto seriálu najdete 31 nejběžnějších otázek, na které se personalisté ptají. Hodí se proto strávit pár minut tím, že si zkusíme na otázky odpovědět.

V prvním díle jsme si ukázali 10 typických otázek ohledně našich zájmů a směřování, v dalším díle si projdeme otázky, které jsou trochu více na tělo, a zkoumají nakolik je pro nás pracovní pozice vhodná. 

#1 Jaká je vaše práce snů?

Personalista chce touto otázkou poznat, zda je pracovní pozice pro vás opravdu vhodná. Sen být zpěvákem je sice skvělý, ale při pohovoru raději zmiňte takové sny, které vás více přiblíží k vysněné pozici.


#2 S jakými dalšími společnostmi jste nyní v kontaktu?

Firmy, které se na tohle zeptají, si chtějí udělat obrázek o tom, jaký typ společností považujete za sympatický. A také, jestli berete pracovní pozici vážně. Nejlepší odpověď je, říci, že prozkoumáváte několik dalších společností stejného zaměření, protože řešíte například nějaký IT problém a zjišťujete, jak k němu která firma přistupuje.


#3 Proč opouštíte současnou pozici?

Není to moc příjemná otázka, ale může si být jisti, že ji s vysokou pravděpodobností dostanete. Rozhodně se snažte být pozitivní. Neříkejte nic špatného o svých bývalých zaměstnavatelích. Místo toho, pojměte odpověď tak, že ukážete, že vás zajímají zas nové a jiné věci, a stále se chcete vzdělávat. Také je dobré říci: „Vím, že jsem se toho v minulé práci mnoho naučil, ale cítil jsem jednoduše potřebu jít dál a přiučit se něčemu novému.


#4 Proč vás vyhodili?

Ještě mnohem zákeřnější otázka, ale nikdo se nemůže moc divit, že personalistu při pohovoru zajímá. Pokud jste byli vyhozeni, vyplatí se být upřímní. Můžete třeba říci, že víte, že chyba byla na vaší straně, ale že právě díky tomu jste se poučil a vyspěl a berete to jako výhodu do nové práce.


#5 Proč hledáte nové místo?

Ideálně zmiňte přesně ty věci, které právě nová pracovní pozice nabízí.


#6 Jaké pracovní prostředí vám vyhovuje?

Nejlépe takové prostředí, jaké může nabídnout společnost, ve které se právě o práci ucházíte. Všímejte si věcí ve firmě a buďte specifičtí.


#7 Jaký je váš manažerský styl?

Říká se, že ti nejsilnější manažeři jsou silní a flexibilní a to je přesně to, co byste ve své odpovědi měli ukázat. Je třeba říci, že každá situace a každý člen týmu vyžaduje jiný přístup, nebo že se vám podařilo úspěšně rozšířit tým o dalších 5 lidí.


#8 Kdy jste si uvědomil, že jste správným leaderem?

Jak odpovídat na pracovním pohovoru na tuto otázku? Zde to chce hodně pokory, ale přesto dostatek sebevědomí. Záleží na tom, co je pro pozici důležitější, podle toho odpovězte. A nezapomeňte, že nejlepší příběhy jsou detailní, uvěřitelné a lehce zapamatovatelné.


#9 Kdy jste v práci nesouhlasil s nějakým rozhodnutím?

Každý někdy s něčím nebo někým v práci nesouhlasí. Zde je ale třeba moudře vybírat odpověď. Tazateli jde o to, zda se umíte dobře a profesionálně vyjádřit, a nikoho neurážíte. To, že byl předchozí šéf podle vás blbec tedy radši nezmiňujte, a zkuste raději zapřemýšlet nad příkladem, kdy nakonec váš nesouhlas byl k dobru věci.


#10 Jak by vás popsal vedoucí a spolupracovníci?

Nejprve si uvědomte, že váš potenciální nový šéf bude vašemu bývalému vedoucímu velmi pravděpodobně telefonovat a zeptá se ho na stejnou věc. Proto se zde vyplatí upřímnost a pokora. Jinak se ale vyplatí vypíchnout zde vlastnosti, které jste u své pracovní pozice ještě nezmínili.

Nenechte si ujít další a poslední díl seriálu – jak odpovídat na pracovním pohovoru!

Zdroj: themuse.com

 

Add Comment

Click here to post a comment