Jak si chytří lidé umí poradit s problémovými jedinci? (nejen na pracovišti)

chytří lidé

„Toxičtí“ lidé popírají jakoukoli logiku. Zatímco někteří žijí v blažené nevědomosti negativity, kterou kolem sebe šíří, druzí mohou být naopak spokojeni v nekonečném chaose. Jak se umí chytří lidé s těmito jedinci vypořádat?

Již mnoho studií ukázalo, nakolik negativní vliv má dlouhodobý stres na mozek. Stačí pouze několik dní silného stresu, a už to může způsobit změny v naší paměti. Týdny stresu mohou zničit dendrity (tedy cesty, kterými spolu jednotlivé neurony komunikují) a měsíce stálého stresu mohou úplně zničit samotné neurony.

Pamatujte: Pokud jste pod dlouhodobým stresem, má to destruktivní vliv na váš mozek. (Ať už stres vytváří okolnosti a nebo právě lidé)

Vypořádat se se složitými lidmi, kteří na nás stres přenáší není často příliš jednoduché. Máme pro vás ovšem několik tipů, jak na to.

Chytří lidé mají určené limity

Lidé, kteří si neustále stěžují mají radost, když je někdo poslouchá. Samozřejmě je důležité druhého vyslechnout, ale každý asi víme, kdy už je určitá hranice, a kdy to onen jedinec se svým stěžováním přehání.

Pokud byste museli o každé přestávce poslouchat stěžujícího si kuřáka, taky by se vám nelíbilo, abyste byli permanentně vystaveni kouři. Odsedli byste si a šli byste si po svém. Někdy je přesně to stejně potřeba udělat i s lidmi, kteří mají neustálou potřebu si na něco stěžovat.

Emocionální odolnost

Je pro vás těžké poslouchat někoho, kdo si stále stěžuje, a navíc vás poté taky dostane do špatné nálady? Poslechněte si člověka, poraďte mu, ale jestli stále na vaše rady odpovídá negativně, nemáte mu už co nabídnout. Nemusíte se přece kvůli tomu cítit zle?

Chytří lidé jsou si vědomi toho, že někdy je třeba držet si určitou „emoční vzdálenost“ od těch, kteří si nechtějí nechat pomoct, a jen si neustále stěžují.

Nezaměřujte se na problémy, ale na řešení

Všichni problémy vidíme, ale nemusíme o nich přece stále dokola mluvit. Chytří lidé vědí, že je třeba se zaměřit na konkrétní řešení problémů, aby se mohli posunout dál. Pokud vás jedinec bude dále vysávat a vaše rady nepadnou na úrodnou půdu, nečerpejte již dále svou energií.

Udržujte si stále od problému druhého určitý odstup, abyste jej mohli vidět nezaujatě.

Odpustit můžete, nikdy ale nezapomínejte

Chytří lidé, kteří mají navíc silnou emoční inteligenci umí lidem odpustit. Nikdy ale nezapomínají. Odpouštění znamená, že se můžete posunout dál. Neznamená to ale, že chybujícímu musíte dát druhou šanci. Pamatujte na to, co se stalo v minulosti.

Inspirováno článkem z Entrepreneur.com.

Zuzana Horáková

Zuzana Horáková

Studentka sociologie, angličtiny a společenských věd, milovnice jazyků, hudby, umění, fotografie a hezkých slov :)

instagram.com/zuzanks
Zuzana Horáková

Add Comment

Click here to post a comment