Jak vám barvy mohou změnit život?

pexels-photo-2

Trendy jsou jedna věc. Ale to, jak se v barevné kombinaci, co právě frčí, cítíte, věc druhá. Ať už se to týče barvy oblečení nebo vybarvení bytu. Vždy byste se spíše, než podle trendu, měli řídit svou vlastní náladou a názorem.

Trendy? No a co

Možná se zrovna nosí černá. Všichni kolem nás mají apartní černé kabátky a černé kalhoty a boty a vůbec všechno. Co když se nám ale černá nelíbí? Přece nebudeme nosit něco, v čem se necítíme dobře. Pokud máte rádi výraznou barevnost, proč byste se museli omezovat na jednu jedinou barvu, která je právě in?

Zelená: návrat ke kořenům

Barvy jsou pro nás docela záhadou. Stále je zkoumáme a snažíme se zjistit, jaký na nás mají vliv. Studie ukazují, že pokud vidíme v kanceláři z okna anebo je vevnitř přítomen obraz se zelení – zlepší se nám nálada. Proč bychom se tedy v kancelářích nemohli uklidňovat zelenou zdí? No, těžko říct.

Růžová, klídek

Stejně tak podle některých studií je růžová barva skvělá do dětského pokojíčku. Prý uklidňuje mysl a redukuje agresivní chování. Jiné studie to ale prý potvrdit nemohou.

Černá jako zbraň

Když proběhlo pozorování profesionálních hráčů fotbalu a hokeje, a spojitostí s počtem penalt a barvou dresů týmu, přišlo se na zajímavou věc. Hráči v tmavých dresech hráli agresivněji a ti ve světlejších spíše bez penalt. Když se ovšem dresy vyměnili, souvislost barva s agresivitou zůstala, a agresivnější byl tým v černé, který předtím měl bílé dresy.

Kulturní zatížení

Je pravda, že některé barvy v nás vzbuzují určité pocity. Žlutá působí jako povzbuzení, červená je vášnivá a modrá může značit pohodu a uklidnění. Stále je třeba si ale uvědomit, že takové barevné propojení s náladou a prožitky se liší napříč zeměmi v závislosti na kultuře, věku, pohlaví nebo trendech.

Bílá je v západních mocnostech považována za barvu štěstí a svatby a na východě je znakem smutku a smrti.

Proto se netrapte s tím, jaké barvy vás obklopují, ale jednoduše si vyberte ty, které jsou vám příjemné.

Inspirováno článkem z The Success.

Add Comment

Click here to post a comment