3 věci, které vám brání naplnit váš potenciál

sunset-1207326_1280

Každý den můžeme pracovat na tom, aby z nás byli lepší lidé. Někdy ani netušíme, čeho všeho můžeme dosáhnout, pokud ze sebe vymáčkneme více, než jsme zvyklí. Ale jak překonat sám sebe? V cestě vstříc našim cílům nám mohou bránit nejen špatné návyky a strach z prohry. Existují tři základní faktory, které nás brzdí v samotném začátku našeho snažení.

1. Omezená vize

Máme tendence vidět na svých životech jen to špatné. Může to být cokoli, na co se vymlouváme jako na důvod, proč nám něco nejde – nemáme čas, nedostává se nám dostatku peněz, abychom se do něčeho pustili, stejně akorát pokazíme vše, na co sáhneme, protože se nám nikdy nic nedaří. Zní vám to povědomě? Sami dobrovolně necháváme své nedostatky, aby nás omezovaly, a přitom zdaleka nemusí jít o nic nepřekonatelného.

Musíme tento svůj pohled rozšířit. S podobným rámcem totiž začínají všichni, ale jsou lidé, co jej umí přehlédnout a podívat se dál. Nelze jít vstříc úspěchu a přitom vnímat jen špatné věci – musíme si umět představit své možnosti a schopnosti ještě předtím, než je uplatníme v realitě.

Chce to ale cvik. Nastavení naší mysli nezměníme z hodiny na hodinu. Věnujte se inspirujícím článkům a knihám (v dnešní době je jich spousta). Vytyčte si vzrušující cíle, kterých je možné dosáhnout, ale zároveň pro vás mají velkou hodnotu, a denně je rozvíjejte. Vnímejte sami sebe pozitivněji a v myšlenkách se podporujte. Představte si sami sebe jako vítěze, ale nezůstaňte jen u toho – začněte pro to něco dělat.

2. Obklopování se negativisty

Lidé v našem okolí o nás řeknou nejvíce. Postupem času se začneme nejvíce podobat těm, s nimiž se scházíme. Způsob vyjadřování, ambice, sny. Celý náš život jako by se v nich začal odrážet. Pokud se obklopujeme lidmi, kteří nás svými omezenými vizemi stahují dolů, nemáme šance se jim ubránit. A neplatí to jen pro vás jako individuální osobu a její přátele.

Jak platí, že řetěz je vždy jen tak silný jako jeho nejslabší článek, tak i zde se dá říct, že skupina má pouze takovou šanci na úspěch jako její nejméně motivovaný člen. Pokud spolupracujete s někým, kdo není tak odhodlaný dosáhnout svého jako vy, pak s největší pravděpodobností neuspějete vůbec.

3. Nedostatek odhodlání k boji

Nikdy vám nepůjde vše od ruky. Neustále budete narážet na různé překážky a vyrovnávat se s problémy (jak, si můžete přečíst zde). Budete zápasit sami se sebou, abyste vůbec vstali z postele. Ale pamatujte, že není vítězství bez boje. Historie je plná bojů, porážek i vítězství. Myslet si, že vše půjde samo a bez nesnází, je dětinské. Připravte se na to, že budete dostávat rány ze všech stran, ale pamatujte na svůj sen, protože ten vám stojí za každou z nich. Je jen na vás, zda se dokážete z rány oklepat a pokračovat v cestě.


Inspirováno článkem z entrepreneur.com.

Sabina Dudová

Sabina Dudová

Studentka japonské filologie a žurnalistiky. Sarkastický fantasta s nosem zabořeným v knihách. Nezastavitelný žvanil, jakmile dojde na cokoli spojeného s japonskou kulturou.
Sabina Dudová

Add Comment

Click here to post a comment