5 způsobů, jak proměnit selhání v úspěch

heavy-934552_1280

Začínáme s jinou prací, rozjíždíme byznys, učíme se novým schopnostem. Pokaždé, avšak nejen když, se pustíme do něčeho neznámého, potýkáme se s nezdary. Jsou nevyhnutelné a často přicházejí mnohem častěji než vytoužené úspěchy. Ať už sázíme své peníze, čas nebo třeba reputaci, přijít o cokoli z toho kvůli často opakujícím se selháním je nesmírně frustrující.

Každý se s tím vyrovnáváme jinak – někdo proleží den v posteli, jiný vše nechá za hlavou a prostě někam uteče, někdo se kousne a přes jakýkoli odpor a vztek pokračuje svéhlavě dál. Jakýkoli způsob je zcela přirozený. Po určité době by však měla přijít chvíle, kdy vše znovu promyslíme a začneme nezdary vnímat jinak, pozitivněji. Jako nově nabytou zkušenost, příležitost začít znovu a lépe. Protože pokud toto nedokážeme, veškeré naše předchozí snažení přišlo ve výsledku vniveč.

Lépe se to říká než provádí. Není žádná ostuda si přiznat, že nevíme, jak dál. Nebo požádat o pomoc. Stejně, jako když jsme začínali s něčím novým, učili jsme se, jak k tomu přistupovat. Metody, které se jiným osvědčily v minulosti, jsem se pokoušeli co nejlépe aplikovat na vlastní budoucnost. Se selháním se to má podobně. Protože je to něco, s čím se potýkají v určitém okamžiku života všichni, je pro nás snazší se s neúspěchem vyrovnat efektivně a nepřicházet na to sami. Zde je několik základních kroků:

Chce to pauzu

Ať už váš neúspěch byl jakkoli velký, pokud po něm máte pocit totálního vyhoření a nechuti se pouštět do jakékoli činnosti, potřebujete vypnout. Nemá cenu se nutit do čehokoli, co vás otráví, jen na to pomyslíte. Potřebujete získat dostatečný odstup, abyste nebyli znechucení už jen vlastní náladou. Věnujte se něčemu, co vás uvolní a dobije energií. Pro někoho to znamená hudbu puštěnou na plné pecky, pro jiného klidné odpoledne s knihou v ruce a šálkem kávy. Dopřejte si pro sebe čas dost dlouhý na to, aby vám samotným onen neúspěch připadal překonatelný.

Připusťte si svou chybu

Když konečně získáte odstup a jste odpočatí, je čas se pořádně podívat do zrcadla a svůj neúspěch si přiznat. Na férovku a zcela upřímně si říct, co jste pokazili a proč, aniž byste měli potřebu to svalovat na někoho jiného. Pokud tohle nedokážete, nemáte se kam posunout. Musíte se vyrovnat sami se sebou. Nic před sebou samými neskrývejte. Ve výsledku to totiž stejně musí přijít, ať si budete lhát jakkoli vytrvale. Postavte se svým chybám. Nemusíte se omlouvat za volby, které k neúspěchu vedly, ale ujasněte si, proč, abyste je příště neopakovali.

Znovuobjevte své sebevědomí

Sebedůvěra je pochopitelně to hlavní, co neúspěchem trpí. Najednou nejsme schopni na sobě vidět nic pozitivního, protože na co sáhneme, to se nám hroutí pod rukama. Toto je zcela přirozený způsob uvažování. Ale nedá se na něm stavět. Musíte si umět připomenout a hlavně si uvědomit, že máte pořád vnitřní sílu a schopnosti, s nimiž dokážete nakládat. Protože ty vás dostaly do bodu před vaším velkým neúspěchem, což rozhodně není k zahození. Obojí se dá dál rozvíjet, jen si musíte dát druhou šanci.

Co vás selhání naučilo?

Sebereflexe je klíčová. Když se podíváte na neúspěch jako na zkušenost, pak by bylo ještě větším neúspěchem si z ní nic nevzít a příště ji jít opět naproti. Sebemrskat se za každou drobnost a zveličovat i nepodstatné je častou chybou. Nezapomeňte na odstup, který jste získali odpočinkem. Zanalyzujte si z neúspěchu, co se dá, ale netrestejte se za to – učte se z toho. Pamatujte, že z chyb se člověk učí nejlépe. Nemá cenu všechno zahodit jen proto, že to z nějakého důvodu nefungovalo, možná to chce jen opravu a inovaci.

Užijte si nový začátek

Pochopitelně, to, co vás jako první přepadne, když se rozhodnete začít znovu, bude strach. Budou vás přepadat myšlenky, co se pokazí tentokrát. Pravděpodobnost, že se vám skutečně něco nepovede, je přitom téměř stoprocentní. Je to ale důvod k deprimovanosti? Uvědomte si, že začínáte s novou zkušeností v zásobě a další selhání vám opět přinese pouze zkušenost. A dokážete se z něj oklepat stejně, jako z tohoto. Selhání jsou přirozená. Spíš své myšlenky zaměřte na to, co se vám může povést. Začínáte jinak a můžete spoustu věcí udělat s novým elánem, rozhodnout se pro zajímavější řešení. Nový začátek je příležitost, naučte se, jak si jej užít. Konec konců, znovu si můžete prožít ten vzrušující pocit, když jste se do něčeho nového pustili předtím. Věřte si, že s obohaceným pohledem si jej můžete užít ještě více a dosáhnout lepších výsledků.

S odstupem času si prostě řekněte, že život jde dál. Nějak bylo a nějak bude. Pokud jste jednou našli odvahu a nadšení začít, nalezněte je znovu. Pokud se vám podaří vnímat selhání nejen jako důvod k sebezničující lítosti, ale i jako okno otevřené po zavření dveří, jste na nejlepší cestě k opravdovému úspěchu!


Inspirováno článkem z entrepreneur.com.

Sabina Dudová

Sabina Dudová

Studentka japonské filologie a žurnalistiky. Sarkastický fantasta s nosem zabořeným v knihách. Nezastavitelný žvanil, jakmile dojde na cokoli spojeného s japonskou kulturou.
Sabina Dudová

Add Comment

Click here to post a comment