Co vás drží zpátky aneb 5 obav, které má v práci každý a které je třeba překonat

práce bez obav

Možná chodíte do práce každý den se skvělým pocitem, možná se naopak plni obav kvůli tomu, co bude špatně. Zkuste ale se svým strachem bojovat.

Strach je odpověď těla na fyzické či emocionální nebezpečí. Snaží se nás tak upozornit na možné problémy a držet nás v bezpečí. Příliš mnoho strachu ale může vyvolat úzkost nebo stres a dokonce může být i ničitelem naší kariéry.
Příliš mnoho strachu může ničit naši kariéru.

A jakých 5 obav je nejtypičtějších a co s nimi můžeme dělat?

#1 Nezapadám do kolektivu

Strach z odmítnutí je tu s námi už od té doby, co jsme se začali procházet po Zemi. V dřívějších dobách, kdy každý patřil do nějakého kmene, znamenalo vzdálení se od skupiny nebezpečí a možnou smrt. Proto je v nás tento strach hluboce zakotvený.

Vzdálení se od skupiny dříve znamenalo smrt. Z toho pramení naše vnitřní obavy z nepřijetí do skupiny.

Co dělat: Poslouchejte ostatní a buďte otevření

Více než cokoli jiného ostatní chtějí, abyste je poslouchali, a abyste jim dali znát, že vás zajímají jejich nápady a obavy. Nemusíte se zapojovat do každé diskuze, ale jednou za čas tým ocení váš příspěvek.

#2 Stojím na místě

Všichni chceme mít pocit, že máme stále kam se posouvat. Chceme být ostatními oceňováni a vyslyšeni. Pokud naši pozici můžeme sami o sobě ovlivnit, pomůže to náš strach eliminovat.

Co dělat: Myslete o level dál

Zkuste si představit, co asi chce šéf vašeho šéfa. Co by mohlo potěšit člověka, který je nad vámi? Zkuste přemýšlet tak, aby vaše jednání přispělo k úspěchu vašeho nadřízeného.

Čím byste svého nadřízeného mohli potěšit?

#3 Ostatní mě nemají rádi

Je normální, že člověk má rád pozornost a pochvalu ostatních. Tento strach se objevuje tehdy, když o sobě máme pochyby. Když sami sobě namlouváme, že nejsme dostatečně dobří, nebo že za něco nestojíme.

Co dělat: Nekritizujte se a čekejte to nejlepší

Když na ostatních najdete něco, co se vám líbí a řeknete jim to, pravděpodobně budou odpovídat spokojeně. Pomůže to celkově proměnit atmosféru v týmu. Buďte sebevědomí a snažte se být přátelští ke každému.
Proč bychom se měli starat o to, co si o nás ostatní myslí? Máme snad větší důvěru v jejich, než v náš vlastní názor a úsudek?

Proč bychom se stále měli starat o to, co si o nás myslí ostatní?

#4 Co když budu neúspěšný

Strach z neúspěchu nám může bránit v tom, abychom zkoušeli nové věci, výzvy. Může to poté způsobovat to, že máme problém s prokrastinací, nebo si přestaneme dávat nové úkoly. A postupně to může ovlivnit i naši kariéru.

Co dělat: Ujasněte si očekávání a nechtějte být perfektní

Zeptejte se svého šéfa: „Jak by měl v nejlepším případě vypadat tento projekt na konci?“ Pamatujte poté ale na to, že nikdo nemůže být dokonalý. Ptejte se místo toho sami sebe: Co jsem se naučil?

#5 Strach z výpovědi

Je mnoho důvodů, proč by měl být někdo propuštěn: Společnost ztratí klíčové klienty nebo se změní odvětví. Nemůžeme pokaždé předpovídat a stále kontrolovat, jestli se náhodou něco nechystá. Vždy ale můžeme mít záložní plán.

Nemůžeme předpovědět všechno.

Co dělat: Buďte připraveni

Hovořte se svými kolegy o tom, jaký mají dojem ze současné situace ve firmě. Snažte se udržovat i kontakt se svým šéfem. Bez toho, abyste si ztěžovali, zkuste se někdy zeptat svého šéfa, co můžete udělat ještě pro to, aby byl progres výraznější.

Inspirováno článkem ze Success.com.

Add Comment

Click here to post a comment