Jaké pracovní činnosti byste si měli dávkovat po částech?

úseky

Říkáte si, že po dlouhé práci sednete konečně k počítači a uděláte vše, co je třeba? Realita bohužel bývá taková, že jakmile usednete za obrazovku, ze všech stran se na vás sesypou rozptylující faktory, kterým se ubráníte až po půlhodinové prokrastinaci.

Řešení takové situace může být, pokud si pro neodkladné činnosti na počítači vydělíte speciální úseky dne. Naplánujte si činnosti tak, aby váš den nabouraly co nejméně.

E-maily

Čím více nám jich do schránky napadá, tím více k vyřizování toho máme. Rozhodujeme  se, který nesnese odkladu a který třeba můžeme vyřídit až za pár hodin. Co teprve, pokud musíme kontrolovat několik schránek zároveň plus třeba firemní chat? Pro případ okamžité reakce si často necháme e-mailová okna otevřená, abychom byli co nejflexibilnější. A zde je kámen úrazu – pokud neustále odbíháme od své práce kvůli tomu, abychom někomu odpověděli na nově příchozí mail, naše pozornost tím trpí, protože okamžitě stopneme cokoli děláme a začneme se věnovat nové zprávě. Dostat se poté opět do pracovního módu je pro nás náročné.

Co s tím? Hlavně nenechávat okno e-mailu otevřené. Stanovte si úseky dne, kdy se novým zprávám budete věnovat – například po příchodu do práce, po polední pauze a těsně před koncem pracovní doby. E-maily by vám neměly zabrat více než hodinu denně. Pokud ano, zvažte, zda by se na nich nedal čas ušetřit – například kratšími a stručnějšími odpověďmi.

Vyhledávání na internetu

Předstírejme na chvíli, že se jedná pouze o účelné vyhledávání informací, které potřebujete k práci, a ne obyčejné surfování po Facebooku. Internet je zákeřné místo – začnete na Googlu a skončíte u délky života komára (abyste se nezdržovali zbytečným vyhledáváním – dva měsíce). Abyste minimalizovali dobu, kterou strávíte na internetu prakticky ničím, je opět vhodné vydělit si pro firemní záležitosti řešené na internetu specifické úseky dne. Bude to od vás ale vyžadovat velkou dávku sebeovládání.

Schůze a volání

Opět byste jim neměli věnovat více než hodinu denně (pokud samozřejmě netvoří vaši pracovní náplň). Tyto aktivity jsou o to náročnější na zorganizování, že je musíte nějak skloubit s ostatními lidmi, kteří navíc bývají velmi upovídaní a ne a ne vás nechat pokračovat ve své práci. Vymezte si čas, který interakci s ostatními věnujete a snažte se jej udržet na minimu.

Zorganizujte si čas – vyhraďte si zvláštní části dne pro činnosti, které snižují vaši produktivitu.


Inspirováno článkem z Entrepreneur.com

Sabina Dudová

Sabina Dudová

Studentka japonské filologie a žurnalistiky. Sarkastický fantasta s nosem zabořeným v knihách. Nezastavitelný žvanil, jakmile dojde na cokoli spojeného s japonskou kulturou.
Sabina Dudová

Add Comment

Click here to post a comment