Kudy vede cesta k vaší vysněné kariéře?

rainbow-1622730_1920

Každý máme svou vytouženou kariéru, za níž bychom šli světa kraj. Nemusí být nutně pohádkově placená, ale musí nás bavit a naplňovat. Jak se ale k takovému snu prokousat?

1. Dejte si načas

Možná vás přelomová myšlenka napadne ve snu, ale nespoléhejte na to. Ve skutečném světě se musíte naučit být trpěliví a nechat události plynout. Neočekávejte, že vám do klína jako kouzelný oříšek spadne vše, co si přejete, a ještě k tomu hned zítra. Svým cílům musíte jít trpělivě naproti krůček po krůčku. Dopřejte si čas nejen na vyvíjení nápadů, ale i na přizpůsobení se změnám a následné reflexi. I kreativitě se musí nechat čas, než něco stvoří. Proto nespěchejte.

2. Přiznávejte jen zkušenosti, které máte

Skutečně renesančních lidí, kteří by uměli všechno a ještě k tomu levou rukou, je jako šafránu. Nemá cenu si nalhávat, že umíme něco, s čím jsme nikdy neměli tu čest. Tím spíš bychom to neměli tvrdit ani nikomu jinému. Přiznat neznalost nebo nezkušenost není slabost, naopak – ukazuje to na vědomí vlastních hranic, pokoru a touhu se učit. Nemluvě o tom, že pokud později vyjde najevo, že jsme si vymýšleli a něco skutečně neumíme, naše pověst a důvěryhodnost tím nenávratně utrpí. V tomto směru je upřímnost nedostižitelná. Umíte si představit, že by někdo psal kuchařku a přitom v životě nedržel v ruce vařečku? Zdravý rozum napovídá, že by nejdřív měl umět vařit až poté se dělit o zkušenosti.

3. Zdokonalujte se

A tím se teď nemyslí, abyste se učili nové věci (i když ani to vám nemůže nijak uškodit). Nepřestávejte zušlechťovat to, co už umíte. Nespokojte se s tím, že něco dokážete, vždy to totiž můžete zvládnout ještě o něco lépe. Pracujte na sobě a neusněte na vavřínech. Pokud chcete něčeho dosáhnout, nestačí za tím jít – musíte za tím jít se vším všudy a nespokojit se s polovičatě odvedenou prací.

4. Občas udělejte něco zadarmo

Nejen, že laskavá ochota něco udělat pro své okolí pozitivně mluví o vašem charakteru, ale můžete se tím přiučit i něco nového. Dopředu nikdy nevíte, jak může nějaká nová zkušenost váš život obohatit. Nehledě na to, že pokud pomáháte někomu v rámci vlastního zaměření, nejlépe dobře víte, v jaké situaci je. Možná jste se předtím také ocitli v moři plném žraloků a kolem nebyl nikdo, kdo by vám mohl pomoci. Tím, že nezištně poradíte někomu pod sebou, ho z vody můžete lehce vytáhnout.

Cesta za snem je dlouhá a nezřídka kdy i vyčerpávající. Můžete si ji ale zpříjemnit a dát jí skutečný smysl, pokud se naučíte po ní kráčet.


Inspirováno článkem ze Success.com

Sabina Dudová

Sabina Dudová

Studentka japonské filologie a žurnalistiky. Sarkastický fantasta s nosem zabořeným v knihách. Nezastavitelný žvanil, jakmile dojde na cokoli spojeného s japonskou kulturou.
Sabina Dudová

Add Comment

Click here to post a comment