Lekce, které se naučíte jen zkušeností

lekce

Ale pro své vlastní dobro byste se na ně měli připravit co nejdříve. Pokud vás totiž zaskočí, odnesete si ze střetu s nimi rány, které se hezky dlouho nezahojí.

Všichni se učíme tím, že během své cesty děláme chyby. Začínáme jako naivní a hloupí a postupně získáváme zkušenosti a vědomosti. Měli bychom však načerpat co nejvíce, dokud ještě máme čas z toho profitovat, a všechny lekce života si vzít pořádně k srdci.

„Jedinkrát osvícená mysl se nemůže opět stát zatemněnou.“ – Thomas Paine

Riskujte.

Věci pro nás mají tím větší hodnotu, čím víc jsme pro ně museli pracovat. Co nám spadlo do klína bereme jako samozřejmost. Bez risku ale nemáme jak cokoli získat.

Poslouchejte.

Místo toho, abyste neustále žvanili (a to i prostřednictvím zdí svých účtů na sociálních sítí), se zkuste odmlčet a poslouchat, co vám říká svět. Mluvením a strháváním pozornosti jen na sebe se nemáte co naučit.

Víte málo.

Do určitého okamžiku si myslíme, že víme všechno a máme vše vyřešené – a pak najednou zjistíme, že ne. Přijdeme na to, že víme mnohem méně, než jsme si mysleli. Vždy se totiž najde někdo, kdo nás svém rozhledem ohromí. A tak to má být. Protože když jste nejchytřejší v místnosti, jste ve špatné místnosti.

Jednejte. Ale jen někdy.

Je nesmírně těžké od sebe odlišit okamžiky, kdy byste se do věcí měli vložit, a kdy byste naopak měli zůstat potichu. Často to netrefíte. Ale s postupem času si pro to cit vypěstujete.

Buďte sví.

Napodobováním ostatních ničeho nedosáhnete, nenaplní vás to a nejspíš vás to ani nebude bavit. Mějte odvahu jít si vlastní cestou zvyků, principů i stylem života.

Dělejte méně.

Nemůžete totiž stíhat dělat úplně vše a ještě v tom být dobří. Specializujte své zájmy i přednosti podle toho, co vás nejvíce baví a jde vám nejlépe.

Postavte se realitě.

Sny, přání a fantazie jsou krásná věc, ale nesmíte jim bezhlavě propadat. Dříve či později z nich budete muset procitnout do problémů, které po vás realita hází. Je v pořádku si za sny jít, ale musíte za nimi jít důsledně a ve skutečném světě.

Rozhodujte se správně.

Rada nad zlato, že? Uvědomte si ale, že vaše rozhodnutí jsou to jediné, co můžete skutečně ovlivnit. Takže ať to stojí za to.

Úspěch je nepřítel.

Tato lekce na sebe možná nechá čekat, ale o to důraznější bude. Úspěch láká soupeře a donutí vás se domnívat, že už vám nic nestojí v cestě a nic se nemůže pokazit. Je lehké se touto iluzí opít jako sladkým vínem. Ale když to přeženete, budete se muset porvat s nehezkou kocovinou.

Držte své slovo.

Jedno ze základních pravidel slušnosti je třeba dodržovat. Pokud něco slíbíte, měli byste to dodržet. Jinak riskujete, že vám vaše okolí nebude důvěřovat.

Zkušenost je nezastupitelná, ale můžete se na ni alespoň připravit. Jaká prozření vás neminou?


Inspirováno článkem z Entrepreneur.com

Sabina Dudová

Sabina Dudová

Studentka japonské filologie a žurnalistiky. Sarkastický fantasta s nosem zabořeným v knihách. Nezastavitelný žvanil, jakmile dojde na cokoli spojeného s japonskou kulturou.
Sabina Dudová

Add Comment

Click here to post a comment