Naučte se mluvit na veřejnosti beze strachu

Mluvit před publikem není žádný med. I ostřílení divadelní herci s letitými zkušenostmi připouští, že jsou nervózní kdykoli mají vlézt na pódium. U každého se však tréma projevuje s jinou intenzitou – někomu se klepou ruce a třese hlas, na jiném to skoro není poznat. Ať už ale trpíte jakoukoli úrovní paniky z veřejného vystupování, vězte, že je to něco, co se dá natrénovat.

Pronést dobrou řeč s trochou cvičení zvládne každý. Klíčem k úspěchu je navázání vztahu s publikem a jeho přesvědčení, že vás mají poslouchat, protože co říkáte, je zajímavé. Jakmile si nakloníte diváky, máte část úspěchu v kapse.

Jak se ale k tomu bodu dostat a překonat to nejtěžší, totiž strach a nervozitu?

V první řadě je přijměte. Alespoň trochu nervózní je vždy každý a hloupý zvyk představovat si nejhorší možné scénáře mají lidé tak nějak v sobě. Navíc, nezdá se vám, že přesně to, co máte tendenci si představovat, se nakonec nestane? Jako by to už nebylo překvapení a nemělo cenu, aby se to stalo. A pokud se snad přece jen některý z nich vyplní, nelze udělat nic jednoduššího, než jakýkoli trapas proměnit ve vtip. Dokázat si udělat legraci sám ze sebe je výborná ukázka sebevědomí. A pokud rozesmějete své publikum, víc už prakticky nepotřebujete. Pokud se totiž dopředu na svůj projev dobře připravíte, nemá vás co zaskočit. Mluvíte-li o tématu, na jehož poli trochu tápete, udělejte si v řeči pořádek. Pochopte, o čem máte mluvit a zkuste na to nahlížet jako na svůj zájem. Protože o tom, co máme rádi a co nás zajímá, mluvíme před lidmi rádi. Jistě se vám už někdy stalo, že jste se před kamarádem rozpovídali o něčem, co vás nadchlo, a nebyli jste k zastavení. S projevem se to má stejně. Dejte mu hodnotu a postarejte se už během přípravy o to, abyste si jej užili – potom si jej užije i vaše publikum. Protože budete k publiku přistupovat upřímně. Toho se držte i v případě, kdy navzdory veškeré přípravě ztratíte nit. Pokud potřebujete chvilku, abyste si srovnali, co chcete říct dál, řekněte si publiku o chvilku času. Nebojte se mu přiznat, že jste nervózní – jednak si toho na vás s největší pravděpodobností již sami všimli, jednak se jim přiblížíte jako lidská bytost. Být nervózní je totiž zcela přirozené.

Toto je základ. Na další věci pravděpodobně přijdete nejlépe sami, když si budete svůj projev dávat dohromady v hlavě a budete si představovat sami sebe, jak jej pronášíte. Existují však okořenění, které váš projev dokáží oživit a pomohou vám v jeho přednesu:

  • Vtip. Nic převratného, ale nic vám nenakloní publikum lépe než vtipná poznámka. Nemusí jimi váš projev přetékat, ale prolomí ledy. Pokud si něco připravíte a publikum se toho nechytne, nezoufejte. Usmějte se popojeďte dál.
  • Řečnická otázka. Opět. Nesmí se to s nimi přehánět – jedna dvě za projev stačí. Budují atmosféru a dají vám chviličku na nadechnutí. Mohou vám také dopomoci posunout se od jednoho bodu projevu k druhému.
  • Ukázka. Audiovizuální nebo jakákoli jiná. Pokud je to vhodné a k tématu, vaši řeč to může odlehčit a opět vám to poskytne chviličku k utřídění si myšlenek, o čem budete mluvit dál.
  • Příběh. Pokud máte v rukávu nějaký narativ, kterým by se dala řeč ozvláštnit, vyprávějte. Lidé rádi poslouchají historky a vám to pomůže se k nim trochu přiblížit, případně jim osvětlit problematiku na snadno stravitelném příkladu.

Především se snažte svou řeč připravit tak, aby sedla právě vám. Těžko budete do své řeči cpát vtipy, pokud vás žádné nenapadají nebo se do řeči vyloženě nehodí. Nebojte si řeč zkoušet, představovat si ji a říkat si ji nahlas, protože tak nejsnáze si ji upravíte do podoby, která pro vás bude přirozená. Jen pokud bude vaším cílem co nejpřirozenější vystupování máte šanci, že budete ve výsledku působit sebevědomě a vaše řeč lidi zaujme.


Inspirováno článkem z entrepreneur.com.

Sabina Dudová

Sabina Dudová

Studentka japonské filologie a žurnalistiky. Sarkastický fantasta s nosem zabořeným v knihách. Nezastavitelný žvanil, jakmile dojde na cokoli spojeného s japonskou kulturou.
Sabina Dudová

Add Comment

Click here to post a comment