Největší mýty o úspěchu – čemu stále věříme?

tie-690084_1280

Úspěch je magické slovíčko, za kterým se žene většina z nás, aniž bychom přesně znali jeho význam nebo kroky, jež k němu vedou. Uvědomíme si vůbec, až se mu přiblížíme, nebo dokonce, až jej konečně dosáhneme? Většina z nás si pravděpodobně představí velký dům, drahé auto a šťastnou rodinu. Idea každého jedince se bude mírně lišit, určitým lžím týkajících se tohoto mýtického stavu však stále věří většina z nás.

Nemusíme nic měnit…

Přesvědčení, že pokud setrváme ve svém konání, úspěch se jistě dostaví. Přitom si jen pleteme vytrvalost s tvrdohlavostí. Hranice mezi obojím je velmi tenká, ale nesmírně podstatná. Umožňuje nám se zastavit, zhodnotit své kroky a zamyslet se nad tím, zda se nám skutečně vyplatí vytrvat. Nebo naopak, kdy je konečně čas pro změnu. Ať už se tato změna týká obchodí strategie, marketingu nebo třeba změny zaměstnání – nikde není napsáno, že způsob, jakým jsme jednali do současné chvíle, nás po dlouhé stagnaci opět někam postrčí. Možná nás dál prostě dostat nedokáže.

…ani nic obětovat

Večeře s rodinou, setkání s přáteli, dovolená, oddech, dobrá kniha, film a víno. A na straně druhé pár milionů na kontě, které roste bez našeho přičinění? Těžko. Člověk má tu nešikovnou vlastnost, že chce vše a už včera bylo pozdě. V rámci dosažení úspěchu to ale takto nefunguje. Člověk si musí zvolit, co chce teď a s čím se spokojí až za týden. Musí věnovat nějaký čas tomu, aby ten kýžený úspěch mohl budovat. Nelze věřit tomu, že…

Úspěch se dostaví přes noc

Sen, který jsme si vykreslili do nejmenších detailů a který se ne a ne splnit lusknutím prstů. Za tuto lež nese odpovědnost všeobklopující mediální masáž. O úspěšných lidech slyšíme dnes a denně, na internetu je nespočet příběhů o šťastlivcích, kteří z ničeho nic narazili na zlatou žílu. Tento všudypřítomný tlak nás nějak nutí věřit, že tito lidé měli štěstí a tím pádem si my zasloužíme totéž. Protože o dřině, jež museli vynaložit, se už nikde nedoslechneme – není mediálně atraktivní a ubírá pohádkovému vyznění jejich příběhu. Nedozvíme se, jak dlouho a co vše museli studovat, kolika selháním museli čelit a jaké překážky překonávat. J. K. Rowling odmítlo dvanáct nakladatelů, než mohl Harry Potter konečně vyjít – kolik z nás by mělo takové nervy?

S úspěchem mizí všechny problémy…

Další romantická představa, jež s sebou úspěch nese. Lidé ze své podstaty problémy nesnášejí a i jejich absencí si přikrášlují onen pohádkový úspěch. A protože nechceme měnit sami sebe ani se nijak obětovat, všechny problémy se nejlépe vyřeší, když prostě nebudou. Nikdy si nepřejeme lepší schopnosti pro sebe, abychom mohli problémům snáze čelit, protože na sobě ať už z lenosti nebo z pohodlnosti pracovat nechceme. Neexistence problémů, které lze rovněž vnímat jako výzvy (a v tu chvíli už to slovo nemá tak negativní konotace), nám umožňuje se nevyvíjet. Ale v honbě za úspěchem se vyvíjet musíme. A domnívat se, že úspěšní lidé se s problémy nepotýkají, je omyl – oni se jen nebojí měnit sami sebe, aby mohli problémy/výzvy efektivně řešit/zdolávat.

…a lidé nás mají raději

Bylo by hezké, kdyby si lidé úspěch navzájem přáli. V ideálním světě. Ve skutečnosti si úspěch závidíme, pomlouváme ty úspěšnější, než jsme my sami, a kritizujeme na nich, co se dá. Zní to smutně, ale dá se to přetavit i v pozitivní věc. Za prvé, nic vám lépe neřekne, že jste úspěšní, než zmíněný přístup okolí. Za druhé, pomůže vám to vyselektovat lidi, které ve svém životě jednoduše nepotřebujete. S úspěchem se vám totiž zároveň otevírá i mnoho dveří pro navázání cennějších kontaktů.

Musíme vědět všechno a být neomylní

Neznalost a selhání nám brání v úspěchu. Možná, ale kdo kdy slyšel o člověku, který by věděl všechno a nikdy neudělal žádnou chybu? Říká se, že pokud jste nejchytřejší člověk v místnosti, jste ve špatné místnosti. Pořád máme, co se učit, a hlavně – pořád bychom se něco nového učit měli. Chyby jsou nejefektivnějším způsobem, jak nové znalosti nabýt, i když jde často také o nejbolestivější způsob. Vtip není ve vědění všeho, ale ve vědění toho podstatného a užitečného v danou chvíli. Zbytek se naučíme později. Ve světě, v němž nás od každé znalosti dělí jedna věta zadaná do internetového vyhledávače, se sice můžeme vše naučit – ale ne hned.

A pak budeme konečně šťastní

Mnoho lidí se domnívá, že štěstí a úspěch jsou synonyma nebo že jedno vede k druhému. Mnoho lidí přitom nepotřebuje úspěch a přesto jsou šťastní. Radě úspěšným lidem štěstí naopak chybí. Někteří umí být šťastní tak nějak přirozeně, jiní se to musí nejdřív naučit. Ve výsledku ale cesta k úspěchu vede jinudy než ta ke štěstí. Sami si musíme utřídit priority a říct si, za čím se poženeme, abychom byli šťastní. A zeptat se sami sebe, zda nám to koresponduje se způsobem, jakým chceme být úspěšní. A zda si ve výsledku nebudeme muset vybrat.


Inspirováno článkem z entrepreneur.com.

Sabina Dudová

Sabina Dudová

Studentka japonské filologie a žurnalistiky. Sarkastický fantasta s nosem zabořeným v knihách. Nezastavitelný žvanil, jakmile dojde na cokoli spojeného s japonskou kulturou.
Sabina Dudová
Tags

1 Comment

Click here to post a comment