Pečujte o svou karmu – povedete lepší život

karmu

Karma slibuje, že se nám všechno jednou vrátí – nejen to dobré, ale i to špatné. Na tomto konceptu například stojí populární televizní seriál Jmenuju se Earl vyprávějící o muži, který se snaží napravit svůj život plný nepravostí. Zkrátka, nikdy není pozdě na nový začátek.

„Jak se vůči vám lidé chovají je jejich karma; jak reagujete je vaše.“ – Wayne W. Dyer

Nemusíte rovnou běhat po širokém okolí se seznamem svých prohřešků a odčiňovat každý z nich jako hrdina Earl. Stačí dodržovat pár jednoduchých zásad.

Buďte upřímnější

Lhaní jde řadě lidem tak dobře, až si přestanou uvědomovat, jak často vlastně lžou. A teď nemáme na mysli milosrdné lži typu „To jídlo jsi vůbec nepřesolil“, ale lži, jimiž maskujeme své vlastní chyby. Takové nepravdy se nezřídka kdy provalí a my se ocitneme v trapné situaci, po níž ztrácíme důvěru. Upřímnost ukazuje charakter a respekt vůči ostatním – zlepšete si jí svou karmu.

Buďte hodní na všechny

Je snadné být laskaví vůči lidem, které známe a máme rádi. Těžší je chovat se ohleduplně i vůči těm, které neznáme – kolemjdoucím na ulici nebo prodavačům po telefonu. Sami jste často utahaní a nemáme náladu plýtvat energií na někoho, kdo je nám vlastně jedno. Ale pozitivní energie je nakažlivá. Když se například usmějeme na někoho, kdo očividně nemá svůj den, zlepšíme tím náladu i sobě. Stejně tak, když oceníme práci obsluhy nejen dýškem, ale i slovem.

Odpouštějte sobě i ostatním

Zášť nikomu neprospěje. Pro vybudování pozitivní karmy je nutné nechat být věci, které nás trápí a kterými nám někdo ublížil.

Všímejte si

A užívejte si maličkostí. Každý den se vám v životě nestane něco velkého, ale naučte se být šťastní z mála – z dobrého jídla, hezkého počasí, milého rozhovoru. Budeme-li se cítit pozitivnější a šťastnější, budeme mít větší sklon konat dobro a utužovat tím svou karmu.

Přemýšlejte o ostatních hlavně v dobrém

Což není problém, pokud je dotyčný dobrý člověk. Mnohem těžší je to s někým, o kom nemáme nejlepší mínění, víme, jaké špatnosti dělá, nebo nás zklame. Takovému člověku občas chceme přát jen to nejhorší, ale neměli bychom takhle klesnout – nevíme, co se danému člověku honilo hlavou a jaké pohnutky měl. Nepokračujte v řetězci špatného, utněte ho. Pokuste se daného člověka pochopit místo toho, abyste jej soudili – budete se cítit lépe.

Nepodceňujte moc pozitivní karmy – ale abyste jí dosáhli, musíte začít u sebe.


Inspirováno článkem z Earthables.com

Sabina Dudová

Sabina Dudová

Studentka japonské filologie a žurnalistiky. Sarkastický fantasta s nosem zabořeným v knihách. Nezastavitelný žvanil, jakmile dojde na cokoli spojeného s japonskou kulturou.
Sabina Dudová

Add Comment

Click here to post a comment