Proč byste se neměli bát dělat chyby

chyby

Na první pohled chyby pochopitelně nejsou žádoucí. Všichni nám vtloukají nám do hlavy, abychom se jich za každou cenu vyvarovali. A pokud se nějaké přece jen dopustíme, stydíme se za ni a frustruje nás. O to víc, pokud nad námi stojí netolerantní perfekcionista, který chyby neumí připustit.

Ovšem, jsou oblasti života, v nichž mohou být chyby zcela fatální. Pokud se ale zaměříme na klasické zaměstnání, chyba neznamená konec světa. Chybovat je lidské. Ve výsledku může omyl vést i ke zlepšení nejen nás samotných, ale i systému, v jehož rámci pracujeme, pokud se s ním popasujeme správně.

Měli bychom brát svou práci zodpovědně a vykonávat ji, jak nejlépe umíme. Ale zároveň musíme sami sobě chybu dovolit. Nejen, že se jí občas nevyhne nikdo z nás, ale pokud se s ní nedokážeme vhodně vyrovnat a neustále se za ni bičujeme, bude na nás mít přesně opačný dopad, než by mít mohla. Pokud dostaneme strach se do čehokoli pouštět a rozvíjet se, naše chyba nás porazila. Musíme se naučit ji brát pozitivně, ukáže nám totiž naše slabiny nebo slabiny systému, na nichž můžeme zapracovat – dovoluje nám inovovat. Bez omylů bychom nepřišli na to, že je to třeba, nebo že je to vůbec možné.

Čeho docílíme, nebudeme-li se bát dělat chyby a budeme tento přístup podporovat i ve svém okolí?

1. Upřímnější a otevřenější prostředí

Pokud si my sami i lidé v našem okolí zvykneme na to, že chyby nejsou konec světa, atmosféra ve skupině se uvolní. Jednotlivci se nebudou bát o svých omylech mluvit a věnují více času jejich řešení než jejich zatajování.

2. Šance se učit

Spolu s chybami si dovolíme i neznalost. Nebudeme se ostýchat pokládat otázky, pokud si nebudeme jistí v kramflecích. S otázkami přichází rozšiřování schopností a učení se novým věcem. S tím sice přijdou další chyby, ale s těmi už se umíme vypořádat – chybami se přeci jen člověk nejlépe učí.

3. Inovativní tým

Pokud si vy i vaši spolupracovníci budete odpouštět chyby (a to i vzájemně), budete mít menší strach z jejich dělání a spíš se odhodláte zkoušet nové věci. Mysl, která se nebojí selhání, spíš popustí uzdu své fantazii a odhodlá se vyjet ze zajetých kolejí.

4. Méně omylů

Zní to paradoxně? Ale vůbec ne. Pokud se příliš soustředíte na to, abyste neudělali chybu, máte větší sklon přehlédnout drobnosti v jiné oblasti problému. Nebo se dokonce necháte vynervovat natolik, že děláte jednu za druhou. Přijetím chyby se dostanete do větší pohody a pokud si na chyby dáte pouze zdravým způsobem pozor, místo abyste z nich měli panický strach, ve výsledku jich budete dělat méně.

Dosáhnete uvolněnějšího a šťastnějšího trávení pracovního dne. Jsou situace, kdy je bezchybnost zásadní, protože na vás leží skutečně velká odpovědnost. Ale nevtloukejte si do hlavy, že se to týká každého vašeho pracovního úkonu. Znáte to, když nejde o život, jde o…


Inspirováno článkem z Entrepreneur.com

Sabina Dudová

Sabina Dudová

Studentka japonské filologie a žurnalistiky. Sarkastický fantasta s nosem zabořeným v knihách. Nezastavitelný žvanil, jakmile dojde na cokoli spojeného s japonskou kulturou.
Sabina Dudová
Tags

Add Comment

Click here to post a comment