Spasí nás maraton po vysokých školách a honba za tituly?

pexels-photo-185764

Mnoho mladých lidí vyrůstá v jedinečném koloběhu. Rodiče jim řekli, že bez škol nemají v životě uplatnění a koneckonců – i většina jejich vrstevníků pravděpodobně smýšlí stejně. Opravdu nám ale tituly zajistí šťastný život?

Nejen rodiče, ale i prarodiče v nás dlouhá léta pěstují názor, že bez pořádné školy v životě neobstojíme. Je jistě pravda, že studium je pro život důležité, ale samotné vystudování vysoké školy nás nespasí.

Studium je důležité, ale samo o sobě nás nespasí.

Vystuduji VŠ a je to

Mnoho mladých lidí si myslí, že k práci snů a bezstarostnému životu jim stačí vystudovat vysokou školu, nebo dvě, a tím si zajistí vše, co bude v životě potřeba. Většina ale asi zapomíná, že pečení holubi do úst nelétají.

Vysoká škola sama o sobě nestačí

Jak jinak si totiž vysvětlit velké množství absolventů, kteří nevědí, k čemu se upnout? Kam jít? Kde pracovat? Pokud chce člověk jednou být opravdu úspěšný v tom, co dělá, musí si za tím jít. Nestačí mít splněné povinné a povinně – volitelné předměty a myslet si, že tím je vše hotovo.

Honba za tituly? Úspěšní lidé i bez VŠ

Každý máme v okolí spoustu lidí, kteří za sebou nemají dlouholeté studium, a přesto jsou velmi úspěšní v tom, co dělají. V čem je jejich tajemství? Co udělali jinak, než ti, kteří strávili svá léta studiem?

Vzdělávání vysokou školou nekončí.

Nejdůležitější v životě člověka je, aby byl neustále zvědavý. Aby se vzdělával a stále hledal nové podněty a učil se věcem, které nezná. Nestačí odsedět přednášku a poté napsat test. Důležité je pátrat po informacích, propojovat znalosti a neusnout na vavřínech.

Praxe v první řadě

A co je pro kariéru úplně nejdůležitější? Nejsou to dva tituly před jménem a dva za jménem. Tou kouzelnou věcí je praxe. Pokud chceme být úspěšní je nezbytné, hledat pracovní příležitosti již během studia. V oboru, mimo obor, na tom nezáleží.

Pokud chceme mít skutečně úspěšný profesní život, musíme sbírat zkušenosti co možná nejdříve. Jenom tak se z nás poté nestanou absolventi VŠ s možná fajn titulem, ale žádnou pracovní minulostí a s velmi pomalu vzkvétající pracovní budoucností.

 

 

 

Add Comment

Click here to post a comment