Staňte se pány svého času – jak jím nejvíce plýtváte?

čas

Každý z nás se občas jen tak poflakuje a užívá si nicnedělání. Průšvih je, že se tato záliba často míchá i do času, který bychom měli věnovat práci. Ať už se jedná o bezpředmětné zírání do zdi nebo toulání se po webu, občas se přistihne každý z nás.

Že vás se to netýká? Zde nejde o žádné sahání si do svědomí, často plýtváme svým časem, aniž si to sami uvědomujeme. A když nám to dojde, už bývá pozdě. Například se zamyslíme uprostřed nějaké činnosti a prostě se zasekneme. Zapovídáme se, ať už na internetu či mobilu nebo s kolegou v kuchyňce, a ani si nevšimneme, jak minuty ubíhají.

Co s tím? Musíme si být lépe vědomi toho, co děláme. Nezbývá, než vysledovat činnosti, které nás konkrétně okrádají o čas, a zbavit se jich.

1. Návyky

Drobnosti, které jsme si nějak samovolně zvykli dělat po příchodu do práce nebo během pauzy na oběd – čekáme, až se nám uvaří voda na kávu, pročítáme zprávy na internetu. Některé z těchto činností mohou být podnětné, ale většina není. Na nás je, abychom si to uvědomili a naše nepotřebné rituály když ne přímo zrušili, tak minimálně omezili, abychom se více stali pány svého času. Řada těchto zvyků je totiž tak automatická, že si ani neuvědomíme, že jim věnujeme zbytečně moc.

2. Komunikace

Nejedná se jen o neškodné povídání na chodbě, svůj díl zde má i e-mailové pošta, telefonní hovory a různá jednání. Někdo s nimi operuje efektivně, jiní ne. Kdy jste naposledy četli přehnaně obsáhlý e-mail, jehož myšlenku šlo shrnout dvěma větami? Možná se pravidelně účastníte meetingů, na nichž se nic zásadního ne(vy)řeší. Hledejte způsoby, jak se těmto žroutům času co nejvíce vyhnout, a sami se svým okolím komunikujte efektivně.

3. Rozptýlení

Facebook, přepínání hudby, prohlížení internetových obchodů – je vám to povědomé? Ovšem, to jsou rozptýlení, kterých si všimnete okamžitě. Omezit je je ale horší a chce to hodně sebeovládání. Zrovna sociální sítě jsou místa, kam se zatouláme zcela nevědomky. Nejjistější je odpojení se od internetu. Horší je to s rozptýlením, kterého si ani nevšimnete – třeba se zaposloucháte do telefonického rozhovoru kolegy nebo se zahledíte z okna kanceláře. I na to si dejte velký pozor.

4. Odmítání změny

Stává se, že se něco změní na způsobu, jakým máte svou práci vykonávat – aktualizace webové aplikace nebo nové postupy. Takové změny uprostřed pracovního procesu nemá nikdo rád, ale čas ztratíte i pokud se jim odmítnete přizpůsobit – dříve či později totiž stejně budete muset, ale čím víc to budete odkládat, tím spíš si ublížíte a okradete se o čas. Protože nikdy nevíte, jaké problémy vám odmítání změny přinese a co budete muset ve výsledku řešit.

5. Špatně nastavené priority

Že se vás nic z výše uvedeného netýká? Nebo už jste si to uvědomili dávno a překonali jste to? Gratulujeme. Ale zbývá ještě jeden velmi zásadní faktor, kterým můžete marnit svůj čas – a to samotná práce. Možná už se vám stalo, že se na jeden den nahrnulo několik povinností, jež bylo třeba stihnout. Některé hořely více než jiné. Jak jste postupovali? Od té s nejbližším deadlinem, nebo jste se ji z různých důvodů rozhodli odkládat? Pokud jste ji na konci dne nestihli, tkví váš problém ve špatně nastavených prioritách. Naneštěstí tíhneme k přeceňování nás samotných – domníváme se, že za den zvládneme mnohem více, než máme vůbec šanci stihnout (i kvůli nutným přestávkám nebo jinému marnění času). Myslete na to a naučte se správně nastavovat své priority.

Nezbývá, než vůči sobě být krutě upřímní. S velkou pravděpodobností plýtváte časem stejně jako všichni ostatní. Možná se nevidíte ve výše zmíněných případech a máte své vlastní způsoby, ale sklony k plýtvání časem jsou do jisté míry vlastní všem. Klíčem k nápravě je si to uvědomit. Jakmile si to přiznáte jednou, vaše vědomí vám dá pomyslný pohlavek pokaždé, když to zopakujete a dáte si na to snáze pozor. Dokážete si upravit svůj rozvrh a svou produktivitu zvýšit.


Inspirováno článkem z Entrepreneur.com

Sabina Dudová

Sabina Dudová

Studentka japonské filologie a žurnalistiky. Sarkastický fantasta s nosem zabořeným v knihách. Nezastavitelný žvanil, jakmile dojde na cokoli spojeného s japonskou kulturou.
Sabina Dudová

Add Comment

Click here to post a comment