Umění diplomacie v pěti krocích

diplomacie

Když dva říkají totéž, není to totéž. Existuje mnoho způsobů, jak lidem sdělit něco nepříjemného nebo jak je o něco poprosit. Aby vás ale vyslyšeli, je nutné uzpůsobit tomu podobu sdělení a ovládat umění diplomacie.

#Odlišný názor

Všichni lidé nemají stejný názor. Nejen v běžné konverzaci, ale i na pracovních schůzkách – zkrátka ne vždy s námi budou lidé souhlasit nebo my s nimi. Jak ale svůj odlišný názor vyslovit tak, aniž by někoho urazil? Vždy je důležité na začátku ukázat, že rozumíte stanovisku druhého člověka. „Chápu, proč to tak cítíš, ale já mám na to trochu jiný názor“, nebo „Rozumím tvému postoji, ale zkus se na to podívat z jiného úhlu.“.

Vždy je důležité ukázat, že respektujeme názor druhého člověka, a že jsme si vědomi toho, že ani náš není jediný platný.

#Někomu se nedaří

Nikdo z nás nemá rád, pokud nám někdo říká, že něco děláme špatně. Samozřejmě někdy je třeba zasáhnout rychle, a jednoznačně někomu říct, že něco nedělá tak, jak má, a že je potřeba to dělat jinak, nebo si ublíží.

Jestliže chceme někomu taktně sdělit, že se mu nedaří v něčem, co ho nějak bezprostředně neohrožuje na zdraví, je třeba postupovat opatrně. Hodí se například fráze jako: „Chápu, že to děláš takto, nicméně mohli bychom zkusit také jinou cestu, a uvidíme?“

#Když si někdo stěžuje

Co dělat, pokud někdo před vámi říká o někom jiném něco nehezkého, a vy máte na věc stejný názor, ale nemůžete si kvůli své pozici dovolit vyjádřit? Není třeba lhát, ale je potřeba mít určité umění diplomacie. Pokud někdo vykládá o něčem, co vás také naštvalo, můžete podotknout něco jako: „Taky mě to zarazilo, ale má teď hodně práce, tak to je asi důvod jeho chování.“, nebo „Taky mě to zarazilo, ale třeba je to nedorozumění.“

#Vztahy a umění diplomacie

Znáte tu situaci. Máte nápadníka, který se o vás uchází, vy v něm ale ne a ne najít spřízněnou duši. Mnoho lidí si myslí, že pokud člověku řekne to, co cítí přímo, ublíží mu. Pravdou ale je, že pokud budeme v někom pěstovat plané naděje, ublíží mu naše odmítnutí na konci ještě víc.

Někdo zastává ten názor, že řekne: „Zrovna nikoho nehledám, promiň.“ Mnoho lidí se dovtípí, že to je převlečené „ne“, někteří si ale dají pauzu a zkusí to znovu. Neboť, co kdyby už se situace náhodou změnila? Proto pokud už teď víte, že jedinec není váš typ a že by to nikam nevedlo, umění diplomacie tolik neřešte a sdělte mu, jednoduše ale neurážlivě, že nemáte zájem.

#Poděkovat a odmítnout

Člověk za život dostane spoustu různých nabídek. Ne o všechny ale vždy stojí. Nabídla vám babička 5 bedýnek jablek na štrůdl a mošt, a vy rozhodně nemáte v plánu strávit celý víkend se zpracováváním jablek? Buďto řekněte známým, jestli je nechtějí, anebo jednoduše s díky odmítněte. „Babi jsi moc hodná, ale opravdu všechno neupotřebím, vezmu si jednu bednu, jsi moc hodná.“

Stejně tak, pokud vás někdo „potěší“ speciální pracovní nabídkou, výhodnými lístky do divadla, nebo zájezdem, na který on sám nemohl jet. Řekněte, že moc děkujete za nabídku, ale že ji v současné době nemůžete přijmout, že už jste letos na dovolené byli, a u lístků do divadla buďte jednoduše upřímní, a řekněte, že to není váš šálek čaje.

Mějte ale na paměti, že vždy je důležité za nabídku nejprve poděkovat. Pak až odmítnout. 

Zuzana Horáková

Zuzana Horáková

Studentka sociologie, angličtiny a společenských věd, milovnice jazyků, hudby, umění, fotografie a hezkých slov :)

instagram.com/zuzanks
Zuzana Horáková

Add Comment

Click here to post a comment