Vybudujte si sebevědomí, nikdo jiný to za vás neudělá

sebevědomí

Sebevědomí je něco, s čím se nerodíme. V průběhu života se nám přihodí spousta věcí, které nám jej formují, a někteří z nás s ním dokonce umí i přirozeně pracovat. Pro zdravé sebevědomí je totiž zásadní nenechat se vyvést z míry negativními faktory a udržet si jej.

Seřvání od šéfa, křivý pohled někoho na ulici, pomluvy. To vše může naše sebevědomí ohrozit. I dobře mířená kritika, kterou dotyčný myslel výhradně za účelem nám pomoci, nás může sejmout. K tomu se přidají ještě naše vlastní pochyby o nás samých. Ve výsledku si připadáme jako před popravčí četou o třiceti vojácích a všichni nám míří na srdce.

V takových chvílích nezbývá, než si pomoci sami a sebevědomí si zkrátka ubránit. Jak?

Každý den udělejte něco, co vás děsí

Nejlepší způsob, jak překonat svůj strach, je postavit se mu. Váš strach z čehokoli může být bezvýznamnější, než si myslíte, a pokud se dokážete překonat, vašemu sebevědomí to pomůže. Uvidíte totiž najednou, že to jde – když jste se překonali jednou, dokážete to znovu. I kdyby mělo jít jen o vyhození pavouka z okna v ruce.

Pomozte druhému

Když se zaměříme na někoho jiného, zapomeneme na chvilku na sebe. Jen samotná moc někomu pomoci našemu sebevědomí prospívá. Navíc budete mít z dobrého skutku skvělý pocit.

Představte si sami sebe takové, jací chcete být

Naučte se vidět sami sebe jako svůj splněný sen – úspěšně, sebevědomé, oblíbené. Čím více budete sami sebe takto vnímat a představovat si to, tím spíš se vám bude dařit se tomu přibližovat.

Starejte se o sebe

Nejde o povrchnost. Sebevědomí vyplývá z toho, jak se cítíme, a jen velmi těžko se lze cítit sebevědomě v nezdravém, zničeném a unaveném těle. Dopřejte si dostatek spánku a nějakou fyzickou aktivitu, abyste se cítili i vypadali lépe. Jezte správně a s chutí. Dejte si i čas s výběrem oblečení a volte takové, jaké skutečně chcete nosit a v čem se budete cítit dobře. Konec konců, šaty dělají člověka.

Nebuďte na sebe tak kritičtí

Umíme na sebe být drsní. Nikdy nejsme plně spokojeni sami se sebou a umíme si to dát najevo. Vedlo to někdy někam? Pokud máme nízké sebevědomí, náš vnitřní kritik nás může zadupat do země. S nízkým sebevědomím se totiž z kritika stává věčně nespokojený rejpal. A tomu se nemůžete zavděčit nikdy. Oslabte tento svůj hlas objektivními argumenty a obhajte se před sebou samými.

Zaměřte se na úspěch

Nikoli na svá předchozí selhání. Pokud se budete neustále ohlížet přes rameno za každou svou chybou, nepodaří se vám koncentrovat na to, na čem skutečně záleží – totiž na budoucnost. Nemusíte rovnou mířit nejvýš – stanovte si nejdřív menší úspěchy, které se vám budou snáz naplňovat. S každým dalším, i menším úspěchem, si dovolte být na sebe hrdí. S postupně budovanou sebedůvěrou se vám další a těžší výzvy budou překonávat snáz. Není také na škodu si vést seznam svých úspěchů, abychom si je mohli připomenout v dobách, kdy o sobě pochybujeme.

Mějte své hranice

A naučte ostatní je respektovat. Máte právo říkat ne, máte právo na to, aby se vám něco nelíbilo, máte právo nesouhlasit. Nenechte nikoho, aby s vámi zacházel jako s věcí nebo podržtaškou. Řekněte si, pokud něco chcete, a ozvěte se, když někdo vaše hranice překročí. Pomůže vám to hlavně respektovat sami sebe.

Vnímejte se jako rovné ostatním

Ostatní můžou být zkušenější nebo schopnější než vy, nikdy je ale proto nevnímejte jako někoho lepšího, než jste vy sami. Pravděpodobně pro to totiž mají důvod – třeba jsou starší než vy, nebo s něčím začali dřív. Neporovnávejte se s nimi do takové míry, abyste před nimi sami sebe viděli jako méněcenné. A pokud se jim chcete vyrovnat, udělejte to po svém – ne tak, aby z vás vznikla jejich kopie.

Se zdravým sebevědomím se nerodíme. A pokud nám jej během života něco srazilo, musíme si jej vybudovat vlastním úsilím.


Inspirováno článkem z Entrepreneur.com

Sabina Dudová

Sabina Dudová

Studentka japonské filologie a žurnalistiky. Sarkastický fantasta s nosem zabořeným v knihách. Nezastavitelný žvanil, jakmile dojde na cokoli spojeného s japonskou kulturou.
Sabina Dudová

Add Comment

Click here to post a comment