Jak odpovídat na pracovním pohovoru #3

serial-pohovor

Pohovor není většinou pro nikoho hračka a přináší každému ať už větší, nebo menší množství stresu. Už jste s námi prošli dvěma díly „Jak odpovídat na pracovním pohovoru.“

První díl se týkal našich snů a směřování, druhý osobních otázek a mapování bývalých zaměstnání. V tomto třetím a poslední díle se dozvíme, jak odpovídat třeba na otázky typu – „Chcete mít v budoucnu děti?“ nebo: „Jaký si představujete plat?“

  1. Proč jste delší dobu nepracovali?

Pokud jste byli na nějaký čas nezaměstnaní, buďte upřímní, a řekněte, jaké přesně byly důvody nezaměstnanosti. Studovali jste? Cestovali? Dobrovolničili? Nebo nemáte tak úplně přívětivý důvod? Můžete říci, že jste se snažili zjistit, co od života chcete a ujasnit si priority.

  1. Proč jste změnil kariérní plány?

Nemusíte se této otázky bát. Prostě řekněte, že jste chtěli zkusit něco nového a hlavně zmiňte, jak vás toto vystřídání různých zaměstnání připravilo právě na toto konkrétní, o které se ucházíte a zmiňujte schopnosti relevantní pro pozici.

  1. Jak se vypořádáváte s tlakem a stresujícími situacemi?

Vyberte nějaký příklad, kdy jste se s určitou náročnou situací vypořádali skvěle a velmi produktivním způsobem.

  1. Jak by vypadaly vaše první dny, měsíce v této nové pozici?

Na tuto otázku nemůžete dost dobře vědět odpověď, pokud toho o společnosti tolik nevíte. Klidně se nebojte říci, co byste chtěli udělat, nebo jakým směrem byste chtěli jít a zeptat se, jaká je filozofie firmy.

  1. Jaký si představujete plat?

Pro tuto odpověď je důležité udělat si předchozí průzkum a zjistit, kolik dostávají lidé na obdobné pozici a s podobnými zkušenosti. Uvědomte si, jaké máte zkušenosti a vzdělání. Porovnejte to, a personalistovi poté řekněte nějaký rozsah, ve kterém by se výplata cca měla pohybovat.

  1. Co rádi děláte mimo práci?

Nebojte se a ukažte, co máte rádi. Řekněte, co vám dělá radost a jaké jsou vaše záliby. Uvědomte si ale také, co všechno je vhodné říci. To, že zmíníte, že si rádi zajdete s kamarády na pivo, je OK. To, že ale nemáte rádi pondělí, protože máte kocovinu z předchozího dne, už tolik ne.

  1. Pokud byste měli být zvířetem, jaké by to bylo?

Otázka, která se snaží zjistit, jaký typ povahy jste. Není zde žádná špatná odpověď, stačí říct opravdu to, co si myslíte a proč. Ovšem zmiňte poté jen dobré vlastnosti onoho zvířete.

  1. Plánujete mít děti?

Přestože otázky ohledně vašeho pohlaví, rodinného statusu, věku nebo vyznání jsou nevhodné, personalisté se na ně ptají běžně. Pokud se vám otázka ohledně dětí zda velmi nevhodná a nechcete na ni odpovídat, můžete říci: „Zatím jsem o tomto příliš nepřemýšlela. Ale velmi mě zajímá vaše společnosti, můžete mi o ní říci více?“

  1. Co bychom jako společnost mohli udělat nebo lépe?

Tímto chce personalista zjistit, zda máte nějaké informace o společnosti. Nemusíte hned říkat, co všechno vám přijde, že společnost dělá špatně. Naopak můžete říci, že oceňujete jejich marketingový přístup, že byste v něm ve své pozici chtěli pokračovat a případně ho dále rozvinout.

  1. Máte na nás ještě nějaké otázky?

Tohle je skvělá příležitost k tomu, abyste řekli, co všechno o společnosti víte, ale také k tomu, abyste se ještě zeptali. Co vás zajímá ještě ohledně pozice? Ohledně společnosti? Odvětví? Pracovního týmu, ve kterém byste působili? Nebojte se zeptat. Ukážete tak zájem o celou firemní kulturu.

A dejte vědět, jak odpovídat na pracovním pohovoru na záludné otázky podle vás!

 

Zdroj: themuse.com

 

 

Add Comment

Click here to post a comment