Negativní rysy nejistých leaderů a ředitelů aneb Pozor na tři chyby, které možná děláte

leaderů

Mnoho leaderů si neuvědomuje, na kolik jejich osobní nejistota ovlivňuje to, jak se v práci chovají k ostatním.

Každý z nás někdy asi už přišel do styku s šéfem, který nebyl nic moc. A mnoho z nás také zažilo na vlastní kůži, jak těžké to je, být opravdu dobrým leadrem. Je třeba na sobě stále pracovat a také – uvolnit svůj přístup.

Nízké sebevědomí jako hlavní problém

Pokud jste sami vedoucí, a cítíte, že nejste úplně ideální, nebo víte o někom jiném, kdo má tak trochu problém být dobrým leadrem, může být hlavním problémem nedostatečná sebedůvěra.

Pokud si nevěříte a ke svým zaměstnancům se nechováte dobře, poznají to.

Jakých je pět nejčastějších přešlapů, za které může nedostatek sebevědomí?

#1 Šikana

Velký problém, který je třeba okamžitě řešit. V práci se může projevit tak, že zaměstnavatel chyby zaměstnance veřejně propírá před ostatními. Každý si ale pravděpodobně dokáže představit, jak taková šikana na pracovišti může vypadat. A přitom většinou pramení z nedostatečného sebevědomí zaměstnavatele, který má potřebu se hojit právě na zaměstnanci.

Zaměstnavatel má jednoduše pocit, že ztrácí kontrolu nad zaměstnanci a proto se snaží si autoritu vydobýt takto.

#2 Má vždy pravdu

Leader, který si sám sebou není příliš jistý, se snaží ostatní stále přesvědčit o své pravdě a velmi špatně přijímá odlišné názory. Má totiž pocit, že to, že s ním někdo nesouhlasí, je vlastně útok proti jeho osobě.
Leader se ve svojí pozici cítí zastrašeně a proto se snaží vyvolat pocit, že si je jistý alespoň svými rozhodnutími.

#3 Neodpovídá na otázky

Stává se vám, že se šéf neodpovídá na vaše otázky? Že se na něco zeptáte a on prostě mlčí? Velmi pravděpodobně je kvůli tomu, že nezná odpověď na vaši otázku. Neví, jak se s vaší otázkou poprat, ví, že máte pravdu, a prostě neví, jak vám odpovědět. Leader má nedostatek zkušeností a neví, jak vám odpovědět. Je zahnaný do kouta, a raději odejde.

Tvrdá pravda: Pokud nemáte dostatek zkušeností a nedokážete se přenést přes kvality ostatních lidí, možná se pro vás vedoucí pozice nehodí.

Inspirováno článkem ze Success.com.

Add Comment

Click here to post a comment