Kouzelnictví je obor na ústupu, je třeba ho popularizovat, říká kouzelník Dolejška

paveldolejska.cz
paveldolejska.cz

Pavel Dolejška je kouzelník a iluzionista, který svými vystoupeními vytváří jedinečné a nesmazatelné vzpomínky. Nabízí vystoupení jak pro děti, tak i pro dospělé. Od svých devíti let, kdy s kouzlením začal, získal celkem 49 ocenění.

Začal jste s kouzlením pro veřejnost už v 9 letech a na této cestě jste pořád. Co vás na kouzlení tak uchvátilo?

Moje cesta začala opravdu v takto brzkém věku. Vtipné na tom je to, že jsem byl neskutečný introvert a styděl se ve větších skupinách lidí. Zlom přišel s prvním veřejných vystoupením, před kterým jsem byl zelený jako stejnojmenný alkoholový nápoj a krve by se ve mně nedořezal. Najednou to ze mě spadlo a našel jsem v tom svoji velkou a celoživotní lásku. Jako dítě jsem sledoval v televizi Davida Copperfielda a to mě naprosto uchvátilo. Vidět, jak dokáže pobavit lidi, zaujmout, být výjimečný něčím jiným než je zpěv nebo tanec. Bylo to něco mezi filmovým hercem a bavičem, skloubil to, co před ním nikdo. Kouzla, emoce, vtip a dokonalou choreografii. Mně samotného uchvátila možnost bavit lidi. Ty úsměvy a úžas jsou něco, co Vám dá málokterá jiná práce. Je to pro mě něco jako benzín pro auto.

Co je pro vás větší výzvou, vystoupení pro děti nebo pro dospělé?

Vystoupení pro děti jsou specifická v tom, že dětský divák nic neodpustí, řekne hned to, co vidí, a projeví upřímnou reakci. Když se mu něco nelíbí a nudí ho to - zvedne se, odejde, zabučí, mračí se… to dospělý divák většinou neudělá. Proto zaujmout dítě je opravdové umění, spousta lidí si myslí, že se stačí pitvořit a zabavit dítě je jednoduché, ale to je omyl. Dětský divák dokáže ocenit kvalitní zábavu, sám říkám, že je odměnou, když hodinu kouzlím pro děti a oni hodinu drží pozornost v plném nasazení, smějí se, tleskají, spolupracují a po skončení show se chtějí učit kouzlit na workshopu a komunikují se zájmem dál. To je pro mě signál, že se to povedlo. Největší výzva pro mě je bavit lidi bez rozdílu věku tak, aby z každého mého vystoupení odcházeli okouzlení s úsměvem na rtech. Zní to asi jako klišé, ale mnohdy ty největší pravdy tak zní. Avšak třeba vystoupení, která jsem realizoval v pražské O2 aréně pro více jak deset tisíc lidí v rámci hokejových utkání, byla také velkou výzvou. Realizovat iluzi tak, aby byla ze všech úhlů kolem dokola a na kamery neodhalitelná, zabralo poměrně hodně vymýšlení a zkoušení. Když se to však povedlo, byl to nádherný pocit.

paveldolejska.cz

Jak často obohacujete Váš program o nová čísla?

Přirovnal bych to k tvorbě nových písní a samotných alb. Mnohdy zpěváci skládají své nové skladby rok, dva, i deset let, než jich posbírají dostatek, aby mohli vydat celé album. U nás kouzelníků je to vlastně to samé. Můj proces přípravy nových čísel je nekonečný. Jsem vášnivý milovník kouzel, nových trendů a baví mě ten proces vymýšlení, realizace, tréninků až po samotné nasazení nového kouzla do ostré show.

Jak vypadá proces vymýšlení kouzel?

Každý kouzelník to realizuje asi jinak, u mě to funguje tak, že se inspiruji hudbou nebo nápadem, který mě často napadá těsně před usnutím. Mám pravidlo, že když si na něj vzpomenu ráno po probuzení, tak o něm začínám přemýšlet vážněji. Pak přichází internetová “rešerše”, co k tomu nápadu nejvíc najdu - materiály, foto a video dokumentaci, možnost výroby a ztvárnění. Vše si rozkreslím a celkově přemýšlím, jak to zapadá do mého osobního konceptu.

Kolik z nich se pak dostane do Vaší show?

Můžu říct, že z 50 vymyšlených nápadů se do reálného “provozu” dostanou 3-4 kouzla. Než finálně uznám, že to jsou ta vyvolená kouzla, jsou v užším výběru, kdy je konzultuji se svým kolegou a konzultantem Jakubem Mičínem a případně zkusím, jak fungují na mé nejbližší - je to skvělé zrcadlo. Pokud u nich nefungují, je dost pravděpodobné, že mi nesedla, a tak putují do šuplíku, párkrát za život se mi stalo, že to, co pro mě nebylo funkční v určitém období, za pár let našlo využítí. K něčemu člověk musí dospět nebo vyzrát. Časově se nedá obecně říct, jak dlouho co trvá, jsou triky, které jsou hotové během měsíce, některé trvají rok. V aktuálním období vydávám své celé nové “album”. Obměňuji kompletně můj nejpopulárnější program - dostává nový kabát: rekvizity, trikovou náplň, image, choreografii. Nezůstane skoro nic původního. Jelikož jsem perfekcionista, nepustím nic polotvarého, tak to trvalo velmi velmi dlouho, a těší mě, že už se to blíží do finále. Je to taková moje kouzelnická dospělost, jelikož příští rok 2017 budu slavit 18 let profesní dráhy…

Kouzlení je pro diváky velká neznámá a obvykle se snaží přijít na to, jak to vlastně ten kouzelník udělal. Odhalíte některým svůj trik, nebo si všechny necháváte pro sebe?

Jsou triky, které člověk může “pustit” mezi lidi. Jsou to jednoduchá kouzla. Je to obor, který je na ústupu, a je třeba ho stále popularizovat. A i tím, že člověka něco lehkého naučíte a necháte ho nahlédnout do kouzelnické kuchyně, ho můžete motivovat a navnadit. Sedmým rokem vedu jediný kouzelnický kroužek v Čechách pro děti a mládež, který mi předal můj mistr, bývalý prezident Českého Magického Svazu, Ing. Jan Jedlička. Vidím v předávání tohoto krásného umění mladým velké poslání. Cítím, že by to tak mělo být a že to je správné. Vidět to, jak profesně rostou, jak se posouvají a řemeslo žije dál, je vážně krásné, a beru to jako mé určité poděkování za tu šanci, kterou jsem dostal sám. K tomu velmi čerstvě s kolegou Jakubem Mičínem moderujeme YouTube pořad o kouzlech “Ze světa kouzel” pro všechny zájemce o moderní magii a různé triky. V této osvětě se snažím dělat opravdu hodně, protože si myslím, že je důležité, aby rostli další Copperfieldové. Je lepší, když děti mají zájem, pro který jsou zapálené, a nesedí jen u tabletů a počítačů. Trénují, makají na sobě, vymýšlí, jak to nejlépe udělat, těší se na veřejná vystoupení, to má smysl!

A co když se kouzlo nepovede? Stalo se vám to vůbec?

To víte, že stalo, nikdo není neomylný a nejsem stroj. Jako každý člověk někdy prostě nemáte den, není vám dobře, a tak to prostě nesedne. A pak stačí drobná nesoustředěnost a chyba je na světě. Největším přítelem kouzelníka je však improvizace a vědomí, že divák stejně dopředu neví, co uvidí. Takže bych řekl, že ve většině těchto ojedinělých případů jsem zahrál, že to tak mělo být, a přešel na další trik nebo to navázal tak, aby to vypadalo jako záměr. Takže rada pro mladé začínající kouzelníky - když se něco nepovede, nedejte to na sobě znát a pokračujte, hlavně žádný zásek a komentář, že se to nepovedlo. :)

paveldolejska.cz

Máte přehled o tom, kolik je v České republice profesionálních kouzelníků či iluzionistů?

Oficiální statistiky víceméně neexistují. Před lety bylo registrovaných zájemců pod svazem zhruba 300. To jsou však všichni - nejen profesionálové, amatéři a zájemci o moderní magii. Jelikož profesionálů je opravdu málo, tak o sobě víme a známe se. Řekl bych, že pravidelně vystupujících kouzelníků profesionálů - poloprofesionálů je tak 10-15, a nás, kteří se tím živíme na full-time, je 4-5.

Je mezi vámi rivalita?

A jaká! Bohužel i v tomto oboru platí, že úspěch se v Čechách neodpouští, a tak někteří kolegové zbytečně vypouštějí zášť a pomluvy. Mnohdy se setkávám s tím, že mi kolegové říkají, co slyšeli a jak je tohle štve, ale kdyby se místo toho v Čechách kouzelníci spojili, pomáhali si a hlavně podporovali mládež... To mě osobně asi mrzí nejvíc, že i z oficiálních míst je tato podpora dětí nulová. Dříve bylo kouzelnických kroužků opravdu mnoho. A dnes? Situace je vážná, snad se povede motivovat více kolegů a kouzelnických nadšenců do toho, že to má smysl, a stabilizovat členskou základnu. Protože když nebude dorůstat odborně vedená mládež, bude i úroveň oboru klesat.

Prochází i profese kouzelníka v poslední době nějakou změnou?

Určitě ano. Dříve byly zvykem a populární velké show, pyrotechnika, velké rekvizity a zástupy asistentek, kdy iluzionista byl spíš takovým průvodcem. Dnes už je tato forma do jisté míry zastaralá a lidé se chtějí více bavit, smát se a musí je ta osobnost strhnout. Kouzla a triky, která kouzelník předvádí, musí vypadat víc reálně - z běžného života, a o to více zaujmout wow faktorem. Jsme v době, kdy internet prolomil hranice a zodpoví spoustu otázek. Technologie je opravdu na vysoké úrovni a filmoví tvůrci chrlí jeden zázrak za druhým. Lidi jsou přesycení, viděli všechno, všechno znají, pobavit je je čím dál tím těžší. A přichází, řekl bych, takový návrat ke kořenům. Lidi neoslní světelné efekty, kouř a sličné dívky. To už viděli stokrát na každém druhém koncertě velké hvězdy ve velkých arénách. Ale když jim dáte osobnost, srdce a oslovíte jejich emoce i s balíčkem karet nebo provazem, kde nejde o rekvizity, ale o vás jako osobnost, znamená to, že díky tomu si vás budou pamatovat hodně dlouho. Spousta kouzelníků tuhle změnu bojkotovalo a nesmířili se s ní a díky tomu zakončili své působení, přestal o ně být zájem, zůstali stát na místě, a to nefunguje v žádném odvětví.

Filosofií VímVíc je vzdělávání ostatních, a tak se na závěr každého ptám, co nového se naposledy naučil. Co to je u Vás?

Každý den se učím stále a znova, jak lépe komunikovat do světa, že jsou tady v Čechách šikovní umělci, a můžou to být třeba kouzelníci, že to je umění jako každé jiné a ne kejklování bez vkusu. V Německu jsou kouzelníci nejlépe placené hvězdy vůbec a na jejich show chodí desetitisíce lidí jako na velké koncerty světových hvězd. A co se týká triků - právě pracuji a učím se nové kouzlo do mé stand up show, tak mi prosím držte palce, ať to jde od ruky. :)

paveldolejska.cz

paveldolejska.cz

Add Comment

Click here to post a comment