Chcete mít lepší fotografie? Inspirujte se několika zásadami a uvidíte změnu

photographer

Někdo má na focení fotek talent. Vychytá nejlepší okamžik, světlo, uskupení lidí. Všechno se dá ale taky trochu natrénovat. Přáli byste si mít lepší fotografie? Stačí dodržet pár jednoduchých triků a vaše fotky budou jiné než dřív.

#1 Dívejte se lidem do očí

Oční kontakt je důležitý nejen při běžné konverzaci. Využijte jej také při focení. Při zaměřování na objekt si pokaždé všímejte očí. Snižte se na level foceného (týká se hlavně dětí) a snažte se být přesně naproti jeho obličeji. Také si uvědomte, že ne vždy je potřeba, aby se model díval přímo do objektivu. Tím, že jej necháte, aby se koukal tam, kam je mu to příjemné, vytvoříte osobní prostředí, které poté ucítíte i z fotky.


#2 Vybírejte nerušivá pozadí

Prázdná pozadí umožní objektu, aby byl na fotce tím nejdůležitějším. Při focení trochu zapřemýšlejte nad tím, jaké pozadí obklopuje váš objekt. Určitě by vás potom nepotěšilo, kdyby na fotce vašeho oblíbeného synovce byly v dálce věci, které nechcete. Aby mu vyrůstaly z hlavy stromy, nebo jezdily auta z uší.


#3 Používejte blesk

Možná znáte blesk jen jako pomocníka ve tmavých prostorách. Zkuste ho někdy ale použít například za slunečného odpoledne, třeba při focení postav a obličejů. Příliš jasné slunce dokáže vytvořit tmavé obličeje a celkově fotkám moc nesvědčí. Eliminujte tmavé stíny tím, že použijete blesk. Pozadí fotografie se ztmaví a obličeje se zesvětlí. Pokud máte na digitálním fotoaparátu nebo zrcadlovce výběr z různých možností blesku, vyzkoušejte je a poté porovnejte výsledky.


#4 Přibližte se k objektu

Pokud fotíte objekt, který je menší než auto, přistupte k němu blíže a použijte trochu zoomu. Vaším cílem je vyplnit fotku objektem a díky tomu, že se přiblížíte, můžete zdůraznit zajímavé detaily jako třeba pihy, nebo zvednuté obočí. Dejte si ale pozor, abyste nebyli moc blízko. Mohla by tak vzniknout rozmazaná fotka.


#5 Neumisťujte objekt pouze do středu

Pozice uprostřed je skvělá třeba pro vystupujícího. Zkuste si ale trochu pohrát s kreativitou. Přiveďte váš obrázek k životu tím, že objekt přemístíte z centra. Představte si hodinové kyvadlo, jak se na hodinách posouvá sem a tam. Zkuste přesně tímto stylem posunout objekt na vaší fotce a cvakněte. Lepší?


#6 Pohrajte si se zaostřováním

Pokud máte automatické zaostřování, zkuste jej „uzamknout“. Zamiřte kameru na váš objekt tak, aby byl uprostřed fotky – díky tomu se zaostří. Zmáčkněte tlačítko na focení do poloviny a držte jej stisknuté. Přemístěte poté fotoaparát dále podle toho, kde chcete mít objekt umístěný a tlačítko domáčkněte.


#7 Uvědomte si, jak kde funguje blesk

Chyba číslo jedna je fotit fotku s bleskem tak, že blesk na objekt nedosáhne. Tehdy budou objekty tmavé a osvětlené mohou být věci, které na fotce vůbec neměly být vidět. Pokud nevíte, jaký dosah má blesk na vaší kameře, mrkněte do manuálu.


#8 Sledujte světlo

Hned po objektu je druhou nejdůležitější věcí světlo. Díky světlu se mění na fotce všechno. Přímé sluneční světlo může zvýraznit prababiččiny vrásky, naopak polojasný den a lehké světlo zpoza mraků dokáže ty stejné vrásky na fotce trochu potlačit a změkčit.


#9 Foťte fotky na šířku i na výšku

Portréty budou super na výšku, Eiffelovka focená zblízka stejně tak. Zvažte vždy, co je lepší. Kostel na útesech na výšku zabere celkovou výšku ůtesů, na šířku se zas v dálce objeví širé moře. Neomezujte se jen na jeden typ fotek.


#10 Nebojte se objekty přemisťovat

Přeberte kontrolu nad tím, jak jsou objekty na fotce rozmístěny. Nebuďte jen pasivní fotograf, ale aktivně pobízejte lidi, aby trochu změnili pozice, nebo aby si třeba sundali sluneční brýle. Stejně tak se nebojte celou skupinu lidí přemístit k jinému pozadí, pokud vám přijde vhodnější.

 

Pamatujte, že ne vždy je třeba do fotek zasahovat. Někdy se ale menší aktivita a zapřemýšlení nad fotkou vážně vyplatí.

 

Zdroj: kodakmoments.com

 

Add Comment

Click here to post a comment