Jak lépe usínat po večerech – a nevypínat počítač hodinu předem

Health_hazards_18197

Ti, kteří se v posteli převalují ještě půl hodiny po tom, co si vyčistili zuby, to už určitě vědí: používání elektroniky (počítače, televize, telefonu..) před spaním nás udržuje vzhůru déle, než je to přirozené. Odborníci doporučují vypínat veškerou techniku hodinu před spaním, ale přiznejme si to: ne vždy si můžeme dovolit vypnout laptop hodinu před spaním kvůli zítřejšímu meetingu, zkoušce nebo deadlinu.

Co nás udržuje vzhůru? 

Je to právě modré světlo, které vydávají obrazovky. Předtím, než se lidstvu naskytla šance žít v umělém osvětlení, jediným zdrojem světla bylo slunce. Po jeho západu lidé žili v relativní tmě. Nyní je možné mít zapnuté světlo po celou noc a mnozí z nás se nad tím ani nepozdrží. Přitom umělé osvětlení má schopnost naše vnitřní hodiny pěkně rozhodit. Ne všechny světla však na nás mají stejný efekt. Modré světlo je velmi užitečné během dne, jelikož přitahuje naši pozornost a urychluje reakci – ale je naprosto nevhodné v noci.

Co kdyby váš počítač tedy místo modrého světla emitoval světlo žluté? A bylo by to taky zadarmo? Je to možné. Byla již vyvinuta aplikace f.lux, kterou si můžete stáhnout bezplatně na jejich stránkách. V rámci aplikace si můžete nastavit čas, kdy chcete vstávat a aplikace vám bude pomalu světlo zabarvovat do žluta s tím, jak se budete přibližovat hodině, kdy byste měli jít spát.

Aplikace je zatím ke stažení zdarma na počítače, na mobilní telefony stojí 1,99 eur.

 

2 Comments

Click here to post a comment