Hádejte se s ostatními – občas je to třeba

hádky

Pokud nejsme vyloženě konfliktní nebo dominantní povahy, nemáme rádi hádky. Zvlášť, jde-li o naše přátele. Věřte ale nebo ne, občas by se lidé mezi sebou trochu rafnout měli. Proč?

Protože každý jsme nějaký – máme odlišné názory a životní postoje. Často je umíme tolerovat nebo přecházet, ale nic nejde táhnout donekonečna. Sem tam nás prostě něčí názor zvedne ze židle, i když je nám ten někdo blízký. Proč bychom to v sobě neměli dusit?

Prověříte vztah

Nic tak dobře neprověří vzájemný vztah jako pořádná hádka. Když si s někým ostře vyměňujeme názory, často se původní předmět diskuze odsune někam do pozadí a začnou se na něj nabalovat další a další problémy nebo témata, která jsem se dříve báli nakousnout – vše se strhne jako lavina. A po dlouhé době dušení věcí v sobě to všechno dostaneme ven. A i když si možná navzájem způsobíme pár ran, pročistí to vzduch.

A potom? Pokud si obě strany vzájemného vztahu váží, dokážou se přes to dostat. Vzájemně se omluvit, přiznat si neshody a vzít na sebe část viny. Zralý člověk se z hádek umí poučit, místo aby se zatvrdil a s druhým člověkem už nikdy nepromluvil jen kvůli jedné neshodě.

Všechno si vyříkáte

I když občas během hádky na sebe vzájemně házíme všemožnou špínu a útočíme na svá slabá místa (zkrátka nehrajeme fér), v jejím jádru otevřeně řekneme, co nám nám skutečně vadí – něco, co spousta lidí není schopná učinit nekonfliktně (a jiní to nejsou schopni nekonfliktně přijmout). Výsledkem hádky by mělo být i to, že se s jiným člověkem o sobě dozvíte něco navíc a vezmete v potaz, co mu nevyhovuje. A naopak. Váš vztah by ve výsledku neměl být jen pevnější, ale i upřímnější.

Vybijete se

Ne vždy máme energii v sobě všechno dusit – a ani bychom neměli. Naše emoce potřebují ven a když je v sobě budeme skrývat, projeví se tam, kde nechceme. Čím déle v sobě budeme něco zadržovat, tím horší to ve výsledku bude. Je tedy lepší se občas pustit do menší hádky, než to nechat dojít tak daleko, že to vzájemný vztah zničí. Každá hádka je totiž risk a musíme poznat, kdy už jsem zašli příliš daleko.

Pročistěte občas vzduch tím, že se s druhým člověkem pohádáte. Když to ustojíte, váš vztah bude pevnější.

Sabina Dudová

Sabina Dudová

Studentka japonské filologie a žurnalistiky. Sarkastický fantasta s nosem zabořeným v knihách. Nezastavitelný žvanil, jakmile dojde na cokoli spojeného s japonskou kulturou.
Sabina Dudová

Add Comment

Click here to post a comment