Jen si zanadávejte, a hezky od plic

nadávání

Určitě se vám někdy stalo, že jste měli chuť praštit s notebookem, roztrhat všechny papíry kolem sebe, zlámat pár tužek a vyřvat se na prvního kolemjdoucího. Že to přeci nejde?

Ale jde, jeden si musíte dát pozor na to, aby vaše konání nemělo žádné následky, tedy, schovat si takové uvolňování stresu někdy na potom a nahradit jej jinou alternativou – nadávkami. Že to není o moc společensky vhodnější? To asi ne, ale když si to dobře načasujete a kolem nebude nikdo, koho byste urazili, velmi snadno tím uvolníte stres, který se ve vás hromadí.

„Když vystřelíte, někdo umře. Když shodíte bombu, umřou spousty. Když uhodíte ženu, umře láska. Ale když řeknete to slovo na k… vlastně se nic nestane.“ – Richard Curtis

Zmírňuje bolest

Vědci z Keele University provedly pokus, při němž dvěma skupinám řekli, aby vložili ruce do kbelíku s ledem. Jedna z nich měla a úkol při tom nadávat a druhá nikoli. Z výsledků vyplynulo, že nadávání dokáže až čtyřikrát posílit pocit znecitlivění, což se pozitivně projevuje i při vyrovnávání se se stresovými situacemi.

Buduje solidaritu

Novozélandská studie z roku 2003 prokázala, že pracovníci továrny na mýdlo, kteří nadávali společně a v určitém kontextu, spolu zároveň velmi sympatizovali. Nadávání je totiž i způsobem, jak projevit emoce a sdílené emoce utužují vztahy.

Používá se i v typech meditace

Meditace totiž nemusí nutně být jen usednutí do tureckého sedu, zavření očí a zklidnění dechu. Velmi populárním se stalo video Jasona Headleyho s názvem F*ck That: An Honest Meditation, uklidňují promluva k meditaci plná sprostých slov. Původně vtip uvolňuje stres snad tím nejlepším způsobem – rozesměje vás.

Známka upřímnosti

Říká se, že lidé, kteří se častěji uchylují k nadávání a sprosté mluvě, bývají upřímnější. Jako by neměli čas vymýšlet si kličky a prostě řekli, co jim přijde na jazyk.

Ale všeho s mírou

Tak jako opakovaný vtip přestává být vtipem, ani nadávání vám neodplaví nekonečně mnoho stresu. Pokud to zbytečně přeženete, okolí si o vás jen bude myslet, že jste hrubí. A pokud používáte nadávky pro podtržení vážnosti abnormální situace, ztratí nadužívání nadávek i tento efekt. Lidé okolo si na to prostě zvyknou a přestanou to brát vážně.

Sem tam jedna nadávka ještě nikoho nezabila. Ale vám může krásně pomoci se uvolnit.


Inspirováno článkem z Lifehack.org

Sabina Dudová

Sabina Dudová

Studentka japonské filologie a žurnalistiky. Sarkastický fantasta s nosem zabořeným v knihách. Nezastavitelný žvanil, jakmile dojde na cokoli spojeného s japonskou kulturou.
Sabina Dudová

Add Comment

Click here to post a comment