O tom se vám nezdálo!

118739-23280

 

1) Sním či bdím?

Pokud jste moc unavení a už si nejste jistí, co je realita a co sen, zkuste si přečíst nějaký text. Většina lidí totiž není schopna číst ve svých snech. To samé pak platí pro časovou orientaci: mnozí nejsou schopni určit přesný čas; buď je na ciferníku vždy jiný čas nebo se ručičky hodin nehýbají.

2) Vědomý spánek

Existuje určitá skupina lidí, kteří spadají pod kategorii lucidního snění nebo také vědomého spánku. Díky určitým metodám jsou schopni si uvědomit, že sní a tím pádem kontrolovat svůj sen. Mnozí tak ve svých snech létají, procházejí skrze sny nebo cestují časem.

3) Snové vynálezy

Každý zná Google. Víte však, že nápad na jeho vznik pochází ze snu? To samé platí třeba pro šicí stroj, periodickou tabulku nebo populární sérii Stmívání.

4) Prorocké sny

Existují případy, kdy se lidem přihodí přesně to, o čem se jim zdálo. Abraham Lincoln si takto předpověděl svou vraždu, mnoho obětí z 11. září mělo varovné sny o nadcházející katastrofě a 19 osob předpovědělo potopu Titaniku. Může se jednat o náhodu nebo ne? To necháme na vás.

5) Paralýza

Pokud jste paralyzováni během snu, není to nic příjemného. Takový stav kombinuje neschopnost pohybu spolu s vědomím, že se nacházíte ve stejné místnosti s něčím zlověstným. Navíc se jedná o stav, který připomíná více realitu, než-li sen. Studie prokázaly, že během této paralýzy se aktivuje ta část mozku, která je zodpovědná za pocit strachu, hororu a úzkosti. Brr!

6) Půlnoční kuriozity

Náměsíčnost je velmi vzácná a potenciálně nebezpečná vlastnost. Někteří náměsíčníci v noci předvádějí opravdové kuriozity. Lee Handwin například pracuje jako nemocniční bratr, ale po nocích maluje překrásné portréty – druhý den si však není ničeho vědom. Z kategorie kuriozit nelze opomenout ženu, která během náměsíčnosti souloží s cizinci nebo muže, který ve spánku ujel 40 kilometrů a zabil svého bratrance.

7) Zvýšená mozková aktivita

Jeden by řekl, že spánek je klidný a tichý process, ale ve skutečnosti náš mozek pracuje více než během dne.

8) Kreativní lidé sní

A to nejen metaforicky, ale doslova. Lidé, kteří trpí vzácnou poruchou REM spánku, a tedy nemohou snít, jsou mnohem méně kreativní, než je běžné.

9) A zvířata taky!

Jen si prohlédněte svého pejska nebo kočičku během spánku!

10) O čem sní slepí lidé?

Ti, kteří o zrak přišli až v pozdější fázi života, vidí obrázky. Ale dokonce i ti, kteří se narodili slepí, mají sny. Ty jsou stejně intenzivní jako sny kohokoliv jiného, ale jsou v nich daleko více zapojeny jiné smysly.

11) Právě se mi o tobě zdálo!

V našich snech vídáme jen obličeje, které už jsme někde zahlédli, náš mozek není schopen během spánku vytvořit neznámou tvář.

12) Rozdíly mezi muži a ženami

Překvapivě, 70 % postav ve snech mužů jsou jiní muži, kdežto ženské sny obsahují podobný počet mužských a ženských postav. Sny mužů jsou často více agresivní než ženské. Co se týče sexuálních snů, jak muži, tak ženy, je mají stejně často.

13) 12 % lidí sní pouze černobíle!

 

 

Add Comment

Click here to post a comment