Paleo dieta – nejčastější chyby při jejím dodržování

Paleo dieta
V současné době se začíná čím dál tím více mluvit o tzv. paleo dietě. Jedná se o způsob stravování založený na vyřazení potravin z jídelníčku, které neprospívají tělu (jako umělé cukry, mouka, mléčné potraviny apod.).
Pokud se již podle paleo diety stravujete nebo přemýšlíte o tom, že to alespoň zkusíte, může se stát, že lehce uklouznete.
Jaké jsou nejčastější chyby při dodržování paleo a jak se jim vyvarovat?

paleo

  • Nahrazování

 Paleo dieta se vyznačuje odstraněním jídel, které lidé považovali za základ jejich zdravého jídelníčku a na kterých mohou být závislí. Takže když se rozhodnou ji dodržovat, tak tyto potraviny nahrazují. Tudy cesta ale nevede. Snažte se nenahrazovat oblíbená jídla, ale ovládnout své závislosti. Objevujte nová jídla a nové kombinace. Nikdy nestagnujte a nestresujte se, jak nahradit to či ono. Nebude to to, že by vám paleo jídlo nechutnalo, co vás porazí a vzdáte se palea, bude to rutina. Neustále zkoušejte a hledejte nové srdcové záležitosti, slavnostní jídla i rychlé obědy.

 

  • Stres s jídlem

Chvíli trvá, než si člověk odvykne na nezdravé potraviny a pamlsky. To je období, kdy je rozumné být na sebe tvrdý a plánovat každé jídlo, a pokud se snažíte hubnout, tak si i udržovat přehled, kolik čeho a jak sníte. V pozdějších fázích, kdy už máte vše vychytané, nenechte jídlo, aby se stalo nepříjemností. Nestresujte se, že na pracovní večeři nebudete mít 100% paleo nebo že si dáte na oslavě povinný kousek dortu, nestojí to za uražení hostitele. Každopádně čím víc se pokusíte jíst “čistě” i v této situaci, tím líp.

 

pračlověk

  • Pokládejte si správné otázky

Obvykle si lidé držící paleo dietu pokládají při výběru potravin otázku: “jedl by to pračlověk?” Věc se má tak, že náš předek by se pravděpodobně po chvilce váhání vrhl v pekárně na tu nejnechutnější koblihu. Potraviny v dnešní době vypadají úplně jinak než třeba před pouhými 100 lety. Jediné, na co má smysl se soustředit: a) Rostlo to? b) Kde a jak to rostlo? c) Přidávalo se do toho něco? d) Co to dá mému tělu?

 

  • Energie na pohyb

Možná držíte paleo a zhubli jste, teď to chcete ještě dotáhnout cvičením, zvykli jste si méňe jíst a teď si to udržujete. Pokud máte náročné tréninky nebo jste člověk, co nikdy neměl svaly a teď je buduje, tak budete muset jíst víc. To ovšem neznamená přežírat se po každém tréninku a po celý život. Časem, až vaše postava nabere požadovaných kvalit, se vaše chutě zase srovnají a naučíte se poslouchat tělo, kdy bude čas se najíst a kolik.

 

bio

  • Biolhář

Aneb osoba, která se snaží člověku se zájmem o zdravý životní styl prodat téměř cokoliv za trojnásobnou cenu. Ano, je potřeba jíst kvalitní potraviny. Ale není potřeba za ně platit majlant. Jen to, že má něco nálepku bio, nezaručuje kvalitu. Kde je obzvláště rozumné hlídat si kvalitu, je u masa. Nemusíte jezdit přímo na farmu a porážet krávu vlastníma rukama, ale dejte si čas, abyste si udělali výzkum, kde se ve vašem okolí nachází nějaký farmář nebo kvalitní řeznictví s rozumnými cenami, a zjistěte si, odkud berou maso a jak se o zvířata starají. Pokud dobře, tak vám garantuji, že se s tím rádi pochlubí. Dále zelenina a ovoce. No. Nekupujte si borůvky v zimě. A hezky to všechno umyjte.

 

Chcete se o paleo stravování dozvědět víc? Připravili jsme pro vás kurz Jak zhubnout a nabrat svalstvo pomocí Paleo diety, pro jeho zobrazení klikněte zde, nebo si pusťte trailer níže. :)

Add Comment

Click here to post a comment