Proč každé pracoviště potřebuje svého introverta?

introverta

Už dříve jsme si řekli, že introverti mívají často ideální vlastnosti pro to, aby byli dobrými lídry. To však zdaleka neznamená, že na jiných pozicích ve firmě jsou postradatelní. Naopak. Každé pracoviště by alespoň jednoho svého introverta mělo mít a hýčkat si ho.

Pravda je bohužel taková, že u pracovního pohovoru mají mnohem větší šanci zapůsobit extroverti – personalistům se spíše zalíbí na první pohled, budou působit otevřeněji a přátelštěji. Převážně tichý introvert může u pohovoru zpočátku působit neprůbojně či nezaujatě. Při prvním setkání totiž mají tendenci udržovat si odstup.

Proč by manažeři a personalisté na tento první dojem neměli klást důraz, ale naopak dát introvertovi šanci své kvality prokázat?

Jsou klidnější

Introverti nemívají sklony k emocionální výbuchům, a to ani ve stresových situacích. Ne snad, že by byli necitliví či od přírody odolní vůči stresu – jen to nedávají hlasitě najevo. Lépe zvládají ovládat své emoce i ve vypjatých chvílích. Rovněž mají sklon být připraveni na takové výbuchy u jiných lidí a dokáží je zvládnout a situaci opět zklidnit. V kanceláři nedocenitelná vlastnost, jde-li do tuhého.

Naslouchají

Nejsou tak mluvní jako extroverti, takže raději zavřou pusu a poslouchají. Váží si slov stejně jako ticha a nemluví, pokud nemají ke sdělení nic hodnotného. Zatímco tato vlastnost je nešikovná, je-li třeba prolomit ledy například na prvním setkání nebo udržovat konverzaci tzv. small talkem, je nedocenitelná, pokud je třeba něco skutečně vyřešit. Introvert nebude nikoho překřikovat jen proto, aby něco řekl. Ale když už se dostane ke slovu, dá si na něm velmi záležet. Zároveň se můžete spolehnout, že budou skutečně vnímat, co říkáte, bez nicneříkajícího přikyvování.

Jsou vnímavější

I proto, že umí lépe naslouchat, se umí na věci podívat z více úhlů. Často vidí to, co jiní nemají šanci postřehnout. Přemýšlí mimo daný rámec a jsou schopni nalézt řešení, které by jiného člověka nenapadlo.

Nemají rádi pozornost

Můžete se spolehnout, že když dojde na přiznávání zásluh u skupinového projektu, introverti si je nenechají jen pro sebe. Oči celé místnosti stočené na ně je přivádějí do rozpaků a tak se budou snažit přehodit pozornost především na ostatním. I když mají tendence k solitérství, rozhodně sobecky neshrábnou kredit za něco, na čem se podílelo více lidí. Všichni v kanceláři jim budou tím pádem více důvěřovat.

Reflektují události

Protože jsou tiší, samotářštější a přemýšlivější, spíš si najdou čas (a oni si ho najdou) na reflexi úspěchů i selhání. Mají sklony k promýšlení různých scénářů všemožných situací – budoucích i minulých – a pravděpodobně přijdou s několika způsoby, jak by se pro příště něco dalo udělat jinak a lépe. Což je zároveň nejlepší způsob jak do budoucna co nejvíce chyb eliminovat.

Introvertům musíte dát čas. Nezískají si vás hned, ale mají neocenitelné vlastnosti, které u jiných nenajdete.


Inspirováno článkem z Earthables.com

Sabina Dudová

Sabina Dudová

Studentka japonské filologie a žurnalistiky. Sarkastický fantasta s nosem zabořeným v knihách. Nezastavitelný žvanil, jakmile dojde na cokoli spojeného s japonskou kulturou.
Sabina Dudová
Tags

Add Comment

Click here to post a comment