Signály, které na vás křičí „Tuhle práci nebrat!“

girl-1064659_1920

Určitě to znáte – denně v depresích hledáte nové inzeráty a snažíte se ucházet o jakoukoli práci, jež se i jen vzdáleně blíží vaší představě o ideálním zaměstnání. Každá reakce ze strany personalisty nebo potenciálního zaměstnavatele je jako dar z nebe.

Nadšení z odezvy je třeba, ale buďte obezřetní, abyste se jím nenechali semlít. Pokud o vás má firma zájem, může vás pozvat na několik pohovorů nebo po vás po chtít i názor na jejich různé probíhající projekty ještě před uzavřením smlouvy. Je to lichotivé a navíc nabudete dojmu, že danou práci brzy získáte a vaše finanční starosti budou u konce.

Dejte si ale velký pozor na to, abyste ve víru nadšení nezapomněly na to nejpodstatnější – je pro vás tato práce skutečně to pravé? Vyhovuje časově vašim potřebám a možnostem? Získáte-li ji, bude vás naplňovat?

Pokud si myslíte, že na takové otázky nemáte právo, mýlíte se. Jaký má smysl ztrácet čas úsilím pro společnost, v níž kvůli absurdním podmínkám vydržíte dva týdny, jen proto, že to byla první pracovní nabídka, kterou jste dostali?

Ve víru nadšení z nové pracovní příležitosti snadno ztratíte přehled o vlastních potřebách, protože se pro novou možnost nadchnete a budete ochotni jí mnoho obětovat. Nepřehlížejte ale varovné signály, které na vás ječí, že tato pozice není nic pro vás. Protože když se v nové práci hned zpočátku necháte semlít, může to vážně narušit vaši psychickou rovnováhu a srazit sebevědomí – obojí se následně napravuje jen velmi těžko a v hledání vhodnějšího zaměstnání vám to akorát ublíží, protože si budete do budoucna méně věřit.

Pokud si to můžete jen trochu dovolit, nestavte peníze nad vlastní duševní pohodu, a objeví-li se některý z následujících signálů, vemte nohy na ramena.

  1. Proces nástupu do práce byl překvapivě rychlý. Běžně trvá i několik týdnů od první komunikace, než na místo nastoupíte. Pokud jste začali podezřele rychle, může to značit, že firma zoufale potřebuje nové lidi, protože stávající zaměstnanci masově končí – dala spousta pracovníků výpověď, protože se jejich práce nedala vydržet, nebo dostali padáka, protože práci za daných požadavků není možné vykonávat?
  2. Lidé, co vás přijímali, byli chladní a přehnaně formální. Nezajímali se o vás jako o osobu, ale pouze jako o potenciálního pracovníka. O nějakém přátelském přístupu nemohla být ani řeč.
  3. Několik týdnů se vám neozývají i přesto, že to přislíbili. Jako by se po nich slehla zem. A pokud se konečně ozvou, ani se neomluví, jen vás zaskočí dalším kolem přijímacího řízení nebo testem, kterým máte projít.
  4. Vyžadují po vás práci zadarmo. I pokud ji prezentují jako test, bezplatně by jim měla stačit pouze hodina vašeho času – z ní musí být schopni určit vaši kvalifikaci na danou pozici. Víc si nechte zaplatit. Odmítnou-li, pryč odtud.
  5. Na pracovišti cítíte napětí. Pokud takový pocit máte jen, co vejdete do dveří, věřte, že se to nezlepší a na tuto práci byste měli zapomenout.
  6. Neustále upravují požadavky na novou pracovní pozici nebo její platové ohodnocení.
  7. Pořád vám připomínají, že kromě vás se hlásí i několik dalších kvalifikovaných kandidátů. Nechtějí, abyste kladli otázky, a vzali, co vám nabízejí – pokud by totiž říkali pravdu, nebaví se s vámi a některého z těch ostatních si prostě vyberou.
  8. Když dostanete nabídku, pracovní doba nebo platové ohodnocení se liší od toho, na čem jste se dohodli.
  9. Už teď nevěříte člověku, kterému se budete zodpovídat, nebo jej nemáte rádi a je vám nesympatický.
  10. Zaměstnavatel se chová arogantně – jako byste mu měli být vděční za to, že vám práci vůbec nabízí, místo aby se vás na ni snažil nalákat.

Pochopitelně, pokud se nacházíte v těžké finanční situaci, je pro vás nesmírně náročné odmítnout pracovní nabídku. Měli byste ale věřit své intuici a pokud vás něco na práci odrazuje ještě před nástupem, něco na tom pravděpodobně bude. Věřte, že tato nabídka není to jediné, co se naskytne, budete-li trpěliví. Nakonec vám bude stát za to se zdviženou hlavou nevýhodnou pracovní nabídku odmítnout.


Inspirováno článkem z forbes.com

Sabina Dudová

Sabina Dudová

Studentka japonské filologie a žurnalistiky. Sarkastický fantasta s nosem zabořeným v knihách. Nezastavitelný žvanil, jakmile dojde na cokoli spojeného s japonskou kulturou.
Sabina Dudová

Add Comment

Click here to post a comment